Pátek 21. únor 2020
Svátek má Lenka

Chomutov - Třetí rok za sebou přivedl dikobrazí pár v chomutovském zooparku na svět potomky. Návštěvníci ale ježatou rodinku uvidí ve výběhu až za pár týdnů, zatím si rodiče svá mláďata bedlivě střeží ve vnitřní ubikaci.

Mláďata jsou dvě a narodila se koncem srpna. Jestli jsou to kluci nebo holky, zatím chovatelé nevědí. „Pohlaví jsme ještě nezjišťovali, není kam spěchat. Necháváme teď dikobrazí rodince klid,“ říká vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.

Pár, který v zooparku odchoval mláďata i loni a předloni, navíc svá měsíční novorozeňata úzkostlivě chrání. „Ostny chrastí i na mě, když jim jdu uklízet ubikaci,“ potvrzuje se smíchem Todor Stojanov, který se o dikobrazy v zooparku stará. Musí proto být velice opatrný. „Když se rozběsní, nekoukají doleva doprava – naježí ostny, začnou couvat a mohli by nechtěně ublížit i mláděti,“ vysvětluje.

Ven se prý vydají nejdřív za měsíc. Mladí dikobrazi sice hned po narození chodí i vidí, ale přeci jen jsou ještě hodně malinkatí. „Není důvod je teď ze zázemí vyhánět,“ dodává Stojanov.

I pak ale bude třeba napínat zrak, aby návštěvníci rodinku zahlédli. Dikobrazi jsou totiž aktivní hlavně v noci. V nově upraveném výběhu už ale mají i venkovní přístřešek, kde se často zdržují.

Pokud bude odchov úspěšný, zoopark zřejmě nabídne dikobrazí mláďata dalším zoo.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací