Sobota 19. září 2020
Svátek má Zita

Vrskmaň - Obžínky, homola, dóženek, dožatá… Taková a mnohá další pojmenování dostal svátek, který u nás zdomácněl pod názvem dožínky.

Poslední snop obilí sklizený na konci léta z pole byl odjakživa důvodem k radosti. Oslavy, které následovaly, provázelo veselí a také spousta skvělého jídla. Podobné slavnosti se konaly odjakživa po celém světě v zemědělsky zaměřených zemích a vždy byly oslavou úspěšné sklizně a poděkováním přírodě za poskytnutou úrodu. Opulentním hostinám a radovánkám ale předcházely dny naplněné těžkou fyzickou prací, trvající doslova od slunka do slunka. Není tedy divu, že konec takové dřiny a její výsledky museli lidé pořádně oslavit.

K tradičním zvykům patřilo odvážení posledního snopu obilí z pole, pletení dožínkového věnce a jeho předání hospodáři. Následovala bohatá hostina s hudbou a tancem, na niž se chasa těšila po celý rok.

Připravovaly se především moučné pokrmy, protože různé druhy obilí byly symbolem blahobytu. Lidé také věřili, že jim zajistí dostatek úrody při příští sklizni. Například dožínkový věnec upletený z obilí

a zdobený barevnými stuhami si věšeli nad hlavní vchod do stavení, o Vánocích si jím zdobili prostřený stůl a na jaře zrnka z něj přimíchávali do osiva pro příští setbu.

A na jakých specialitách si naši předci o dožínkách nejraději pochutnávali? Tradičně se pekl sladký dožínkový snop z kynutého těsta jako symbol konce žní. V každé chalupě hospodyně připravovaly koláče a vdolky, stoly se prohýbaly pod vonícími drůbežími pečínkami (tradičně se pekly husy a kachny) a pilo se dožínkové pivo.

0608dozinky2

MAS Sdružení Západní Krušnohoří ve spolupráci s obcí Vrskmaň a Okresní agrární komorou Chomutov se rozhodly připomenout tento starý zvyk. Okresní dožínky na Chomutovsku se v možnostech současné doby uskuteční ve Vrskmani v sobotu 29. srpna 2020. Sjede se sem zemědělská technika historická, starší, novější i nejnovější z celého okresu, aby chasa předala hospodáři v 16 hodin dožínkový věnec.

První stroje vyjedou z Račetic a Kadaně směrem do Března. Tam se k nim přidají další a z Března vyjedou společně asi ve 14 hodin. Postupně se k nim budou připojovat další v Droužkovicích (cca 14:15), Údlicích (cca 14:40), Všestudech (cca 15:10). Průvod dál pojede přes Hošnice do Strupčic (cca 15:20) a pak přes Okořín do Vrskmaně. Dožínkový průvod projede obcí a technika zůstane zaparkována ve spodní části parku. Zde již bude čekat hospodář, kterému bude předán dožínkový věnec. Následovat bude zábava a dožínková hostina (něco na grilu, kotlíkové specialitky a další pochutiny, sladké dobroty z kynutého těsta atd.) za doprovodu kapely BASIC. Kromě toho v 16:15 vystoupí folklorní soubor Krušnohor a od 18 do 19 hodin Adéla Radimcová.

0608dozinkyloga

Pokud by někdo další chtěl s technikou přidat do dožínkového průvodu, je samozřejmě zván.

Vstup se neplatí. Všechny časy jsou orientační. Organizátoři sledují aktuální epidemiologickou situaci a budou se jí řídit.

Srdečně Vás zve Obec Vrskmaň, MAS Sdružení Západní Krušnohoří a Okresní agrární komora Chomutov.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací