Pátek 7. srpen 2020
Svátek má Lada

Petrohrad – Nad tou vesnicí stával odjakživa hrad, z nějž správce dohlížel na celé panství. Jenže pak se doba změnila, studené a těžko přístupné skalní hrady zpustly a šlechtici si pro sebe začali stavět mnohem pohodlnější sídla - zámky.

Petrohrad u Podbořan jako by chtěl být čítankovým příkladem: na skalním hřebenu mezi listnatými kmeny stojí opuštěné rozvaliny hradu Petršpurku, dole pod lesem jsou krásné louky, anglický park plný stromů, trávníků a keřů a pěkné budovy nevelkého barokního zámku.

Teď ve vrcholícím jaru park kolem zámku doslova kypí zelení. Mladé listy rozechvívá větřík, ptáci zpívají jako o závod, přes louku se plíží kočka, v níž se možná probudily lovecké instinkty. Procházka přírodou v okolí zámku může být příjemným a uklidňujícím odpočinkovým výletem.

Samotný zámek pro veřejnost není běžně přístupný. Je to národní kulturní památka a od poloviny minulého století se využívá jako psychiatrická léčebna. V jejích prostorách se natáčely scény pro nedávno uvedený film Úsměvy smutných mužů s Davidem Švehlíkem v hlavní roli.

V okolí zámku se však výletníci procházet mohou podle libosti. Je pro ně připraveno i několik značených turistických tras. Petrohrad se zámkem, starým hradem, lesy, loukami, anglickým parkem, rybníkem i skalními stěnami dokáže nabídnout hodně zajímavých zážitků.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací