Pátek 24. květen 2019
Svátek má Jana

Chomutov - Od tohoto víkendu je v chomutovském zooparku opět otevřené terárium. Kromě „starých známých“ tu návštěvníci najdou také nový druh hada – šírohlavce východního. A rozhodně je co obdivovat.

Jde o jednoho z nejrychlejších hadů světa a bezpečně ho poznáte podle velkých očí, nad nimiž má ještě zvětšené štítky. Zajímavý je také jejich způsob lovu, kdy často zvedají přední část těla a pátrají po kořisti. Jsou poměrně agresivní a jejich jed může člověku způsobit malátnost, horečku, otok i dočasné ochrnutí zasažené končetiny. Po několika hodinách ale samo odezní.

Zoopark získal šírohlavce z pražské zoo jako dvouměsíční mláďata, a to už loni v červenci. Doteď však byli schovaní v zázemí terária, protože vyžadovali speciální péči. „Museli jsme je uměle krmit, aby si pozvolna zvykli na jejich budoucí potravu, což jsou myši,“ vysvětluje terarista Jaroslav Zelinka. V přírodě totiž mláďata po vylíhnutí loví hlavně hmyz a ještěrky.

Teď už ale trojici šírohlavců mohou obdivovat všichni návštěvníci zooparku. A nejen je, ale všechny obyvatele terária. To bylo na několik týdnů zavřené stejně jako každý rok kvůli zazimování zvířat. Znovu otevřené je od poloviny února.

Šírohlavec východní:

  • Dorůstá délky až 260 centimetrů a dosahuje hmotnosti až 3 kilogramy.
  • Vyskytuje se na Balkáně, Blízkém východě a v severní Africe.
  • Rádi se sluní a dávají přednost sušším oblastem.
  • Před pářením (duben, květen) samci často svádějí souboje. Samice pak snáší až 14 vajíček, inkubace v líhni trvá zhruba dva měsíce.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací