Čtvrtek 23. listopad 2017
Svátek má Klement
Archivováno

Kadaň – Kadaňští vyslyšeli výzvu čerstvých nositelů Nobelovy ceny míru a spolu s Londýnem, Novým Dillí nebo Buenos Aires se zapojí do celosvětové kampaně End Child Slavery Week. Jak? Zhruba kilometrovým pochodem s jasným poselstvím, upozornit na 5,5 milionů zotročených či nedobrovolně pracujících dětí.

pochod1911

Zatímco ve zmíněných světových metropolích vyrazí lidé do ulic až v sobotu, v Kadani se organizátoři rozhodli pro pochod už ve čtvrtek 20. listopadu (tento den si připomínáme 25. výročí Úmluvy o právech dítěte). Půjde se s lampiony, které budou symbolizovat světlo naděje.

„Svět asi nezměníme, svůj postoj můžeme"

„Spojíme poselství pochodu s obohacením smyslu místní křížové cesty, která vede od radnice k františkánskému klášteru. Rádi bychom si připomněli, že žijeme v době, která se v počtu otroků vyrovná 18. století, kdy podle učebnic obchod s nevolníky kvetl," říká jeden z organizátorů pochodu, místostarosta Kadaně Jan Losenický. „Málokdo si uvědomuje, že svět vyrobí na kusy více zbraní než hraček, nebo že děti v Indii, Afghanistánu, ale třeba i v Rusku jsou nuceny vyrábět pro trh věci, na které samy ve svém životě nikdy nedosáhnou. Svět asi nezměníme, ale můžeme změnit vlastní postoj a uvědomit o tom okolí," dodává ještě Losenický.

Kdy a odkud se půjde?

Vyrážet se bude v 17.00 od sloupu Nejsvětější Trojice na Mírovém náměstí. „S sebou si vy i vaše ratolesti určitě vezměte lampiony, aby naše procesí a myšlenka, kterou chceme podpořit, byly vidět hodně zdálky!" říká Tereza Gvoždiaková, která za Kulturní zařízení převzala organizaci pochodu.

Samotnou cestou ale akce nekončí. V 18 hodin bude v bývalé klášterní knihovně promítnut krátký film z dánsko-afghánské koprodukce „Farídulláh má dnes volno". Jde o příběh jedenáctiletého afghánského chlapce, který splácí peníze potřebné na živobytí pro celou jeho rodinou prací v cihelně.

Nobelova cena míru 2014

Malala Júsufzaiová, 17 let, Pákistán

Malala se stala nejmladší nositelkou Nobelovy ceny. I přes své mládí se angažuje v podpoře vzdělávání dívek v Pákistánu, za což se dostala do nemilosti Talibanu. Před dvěma lety byla velmi vážně zraněna, radikálové ji v autobuse střelili do krku a hlavy.

Kailáš Satjárthí, 60 let, Indie

Boji za dětská práva se věnuje tři desítky let. Svojí prací se zasloužil o udržení odkazu Mahátma Gándhího, během své činnosti přispěl k přijetí několika světových dohod o právech dětí.

pochoda1911

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací