Pátek 20. říjen 2017
Svátek má Vendelín
Archivováno

Strupčice – Originální dřevěná rozhledna Maják se už dva roky tyčí nad lomem Vršany na pomezí Chomutovska a Mostecka. Najdete ji na místě bývalé výsypky a ana dohled od věže se dostanete po asfaltové silnici ze Strupčic. Minout ji nemůžete, v obci vás k Majáku směřují ukazatele.

Dřevěná rozhledna Maják u Strupčic.

Obec usilovala o stavbu rozhledny na místě bývalé výsypky zhruba od roku 2007. Realizace se však dočkala až po několika letech v souvislosti se vznikem dokumentárního filmu režiséra Martina Ryšavého o Mostecku „Na vodě", ve kterém je stavba rozhledny zachycena.

Vstup na rozhlednu je volný a shora uvidíte jak lom Vršany, tak dohlédnete k teplárně v Komořanech, uvidíte chemičku v Záluží, pohoří Krušných hor i vrcholky Českého středohoří. Z měst dohlédnete na Most, Chomutov a Jirkov, pod rozhlednou spatříte také samotné Strupčice. „Jde o velice oblíbené výletní místo," chlubí se starosta Strupčic Luděk Pěnkava.

Stavbu provedlo 20 dobrovolníků z celé republiky v rámci kurzu „Artefakt" občanského sdružení Prázdninová škola Lipnice za pouhých 10 dní. Pozemek pronajal jeden z místních obyvatel. Náklady na stavbu rozhledny činily pouze 120 tis. Kč a byly pokryty společností Bionaut Films z prostředků na výše zmíněný dokument.

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací