Neděle 20. září 2020
Svátek má Oleg

Osek – Malou galerii Turistického informačního centra Osek, v areálu oseckého kláštera, obsadily panenky. A ne ledajaké. Některé dorazily v krásných historických kočárech, jiné nejspíš přilétly i s houpačkou, na které se zrovínka někde houpaly a ty další se tady objevily v křesílku, nebo je sem přenesli ve spánku i s postýlkou.

Adoptivní maminkou všech je Zdeňka Bednaříková z Bíliny, dlouholetá sběratelka historických panenek a kočárků. Žena, které ostatní dospělé dámy, mámy a babičky tuhle radost možná trochu závidí. V její sbírce najdeme desítky historických panenek, ale i takových, které byly vyrobeny podle předlohy. Klidně tak můžete pozdravit malou kopii paní Bovaryové, Jany Eyrové, Anny Kareniny nebo Charlote Stantové.

Ukázky historických kočárků mají potenciál rozněžnit srdce každé malé i velké holky. Vypracované detaily, křehké krajkové a kovové zdobení, peřinky, vymazlené korbičky. Na výstavě jsou k vidění i doplňky, nábytek a oblečky. Některé jsou původní, jiné trochu upravené, případně renovované. Velkou pozornost přitahuje reborn miminko v postýlce, které je od skutečného dítěte téměř k nerozeznání a lidé se nad ním sklánějí, aby se přesvědčili, že jde opravdu jen o panenku.

Sběratelka své panenky, kočárky a doplňky získává darem od známých a příbuzných, shání je po bazarech a na burzách. Koníček je to poměrně náročný. Jak finančně, tak zejména vzhledem k prostoru, který vyžaduje. V osecké malé galerii můžete vidět jen část sbírky. Výstavu panenek a kočárků si tady máte možnost prohlédnout do 29. srpna. Otevřená je od úterý do soboty, v době od 9 do 17 hodin.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací