Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Chomutov – Tihle noví obyvatelé Podkrušnohorského zooparku v Chomutově jsou jen pro fajnšmekry. Ne každý totiž miluje štíry a hady. Pokud ale překonáte strach či odpor, zjistíte, že jsou to úžasní tvorové. 

Jsou malinkatí, ale určitě je nepřehlédnete. V noktuáriu chomutovského zooparku je již několik dní k vidění párek štírů středoasijských. Chovatel Jaroslav Zelinka ho před pár týdny přivezl ze soukromé zoologické zahrady Zájezd u Kladna.

„Nejprve jsem je měl v zázemí terária, teprve před pár dny jsem je umístil do expozice,“ prozradil herpetolog zooparku. Štír středoasijský (Mesobuthus eupeus) je rozšířený na poměrně rozsáhlém území od Sýrie až do Mongolska a vytváří řadu poddruhů. Je malinký, dorůstá jen 4,5 - 6 cm délky. Je světle zbarvený v písčitých odstínech žluté až žlutohnědé barvy.

Jeho osten vypadá děsivě, ale jedovatostí patří mezi méně toxické druhy. „Bodnutí je sice bolestivé, ale není nebezpečné,“ říká Zelinka. Samice kladou 10 až 50 larev, které se drží na jejím hřbetě, asi po šesti dnech se prvně svlékají. Už šestnáctý den jejich života se osamostatňují - opouští hřbet matky a začínají lovit a přijímat potravu. Tu tvoří různý hmyz a pavouci. Mimochodem – u mláďat je poměrně častý kanibalismus.

Dvě nové užovky

Štíři navíc nejsou jediným přírůstkem do kolekce terarijních živočichů. Co nevidět přibudou v pavilonu plazů dvě užovky drobné (Eirenis modestus). Jak už název druhu napovídá, jde o poměrně malého zástupce užovkovitých hadů, který dorůstá velikosti jen 50 - 60 cm.

0706uzovka

 

Užovka drobná je dalším novým přírůstkem do pavilonu plazů.               Foto Jaroslav Zelinka

 

Užovka drobná je rozšířena na sušších lokalitách jihovýchodní Evropy přes Malou Asii až do severního Íránu. Pozoruhodná je zejména svojí potravou, kterou tvoří různý rovnokřídlý hmyz, pavouci, stonožky, štíři ale i mláďata drobných ještěrů. 

Užovky drobné jsou zbarveny šedě, šedohnědě nebo žlutohnědě. Na hlavě, která není zřetelně odlišena od těla, bývá tmavá kresba v podobě dvou příčných pruhů. Po jarním páření samice kladou 3-8 vajíček. Mláďata se líhnou v červnu až červenci a po vylíhnutí měří 8-10 cm.

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz