Středa 27. říjen 2021
Svátek má Šarlota a Zoe

ČR - V pondělí 26. dubna budeme moci na obloze sledovat superúplněk. Ve večerních hodinách bude Měsíc v úplňku, zároveň bude naší planetě nejblíže na své oběžné dráze. Oblohu prozáří takzvaný růžový Měsíc.

A proč růžový Měsíc? Tento název je spojován s dubnovými úplňky a vznikl v Severní Americe, kdy v té době růžově kvetla polštářovitě rostoucí trvalka – plaménka šídlovitá. S růžovou barvou však tento úplněk nespojujte. Měsíc začíná stoupat na oblohu s oranžovým odstínem a postupně žloutne. 

Samotný vycházející úplněk se jeví nízko nad obzorem větší, než když vystoupá na oblohu. Průměr kotouče ve skutečnosti zůstává po celou dobu stejný. Zdánlivé zvětšení způsobuje optický klam, při němž mozek porovnává velikost kotouče se známými objekty u obzoru (domy, kopce). Jakmile není srovnání výše na obloze možné, Měsíc se jeví menší. (Zdroj: Wikipedia)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací