Čtvrtek 8. prosinec 2022
Svátek má Květoslava

Teplice - Día de los Muertos – v českém překladu Den mrtvých. To je název neobvyklé výstavy v Botanické zahradě v Teplicích. Zatímco v americké halloweenské tradici je smrt prezentována jako něco, čeho je třeba se bát, v Mexiku o těchto svátcích mrtvé oslavují a vítají duchy u sebe doma. A právě o tom netradiční expozice v botanické je.

„Je to vlastně jeden z nejvýznamnějších svátků, který se slaví v Mexiku. Nejsou to naše dušičky, je to oslava setkání s mrtvými. Oni to neberou, že je to smutná událost. Oni se veselí, baví. Společně obědvají s mrtvými, na hřbitově grilují,“ přibližuje kurátor botanické zahrady Jan Ptáček.

To dokládají fotografie ve vestibulu zapůjčené Velvyslanectvím Spojených států mexických. Další snímky zapůjčila Eva Kubátová, autorka knihy Mexikopedie: abecedář mexické kultury.

„Můžeme být pyšní, že máme v Teplicích botanickou zahradu a jsem ráda, že dělá dobré jméno nejenom městu Teplice, ale i Ústeckému kraji,“ řekla radní Iva Dvořáková. „Rád bych na tomto místě poděkoval všem zaměstnancům naší zahrady. Bez jejich práce bychom se dnes a v dalších třech týdnech nemohli kochat takto krásnou výstavou,“ uvedl ředitel zahrady Petr Šíla.

Udělejte si čas na výlet do teplické botanické, patří mezi jedny z nejhezčích u nás. A jak tu mají otevřeno? Kromě pondělí každý den od devíti do pěti hodin, včetně státních svátků.

Foto

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz