Dobrá zpráva pro všechny zimomřivce! Na Chomutovsku začala topná sezóna
ilustrační foto
Chomutov

Severní Čechy – Zahájení otopné sezony 2021/22 na severu Čech hlásí společnost ČEZ Teplárenská ze Skupiny ČEZ. V Chomutově a Klášterci nad Ohří se teplovodné potrubí naplno rozehřálo 19. září, v dalších městech – Kadani, Jirkově, Teplicích a Bílině pak 20. září. V Ústí nad Labem tomu bude 21. září.

Zahájení otopné sezony je ošetřeno vyhláškou č. 194/2007 Sb. Podle ní se pravidelná dodávka tepelné energie zahájí tehdy, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě poklesne pod +13 ºC ve dvou dnech po sobě jdoucích a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad +13 ºC v následujícím dni. Průměrnou denní teplotou venkovního vzduchu je čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch v 7,14 a ve 21 hodin, přičemž naposledy měřená teplota se počítá dvakrát. V případě ukončení či přerušení otopné sezony je tomu pochopitelně naopak. Případně se vychází z přání zákazníků, když chtějí zatopit dříve, nebo naopak přerušit dodávky tepla.

Předchozí otopná sezona 2020/21 byla na základě výše uvedené vyhlášky či na přání zákazníků zahájena až před svatým Václavem, konkrétně v Ústí nad Labem, Teplicích a Bílině 25. 9. a v Chomutově, Klášterci nad Ohří, Jirkově a Kadani ještě o den později 26.9. Následně pak trvala
238 topných dnů a z hlediska provozu se obešla bez vážnějších problémů. Napomohly k tomu pravidelné letní odstávky během prázdninových měsíců, jejichž smyslem je kontrola veškerého teplárenského zařízení. Zaměstnanci ČEZ Teplárenské se pochopitelně stejným způsobem připravovali na právě zahájenou novou otopnou sezonu i letos. V praxi to znamenalo, že během července a srpna proběhly veškeré opravy, revize a údržbové práce, diagnostika technického stavu parovodů a horkovodů, kontroly výměníkových stanic, případně výměny dosluhujících armatur a podobně.

Teplo od ČEZ Teplárenské pochází především z CZT (zejména z elektráren a tepláren Skupiny ČEZ). Společnost však dodává teplo také z decentrálních zdrojů (plynové kotelny, kogenerační jednotky). Zásobuje přitom přibližně 7 500 odběrných míst a kromě cca 135 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí okolo 7 000 TJ, a to ve 33 městech v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče. Krušnohorský Nejdek je právě 33 městem v pořadí a jediným v západních Čechách, v němž společnost zajišťuje kvalitní a bezpečné dodávky tepla. Více na www.cezteplarenska.cz.

V Ústeckém kraji, dodává ČEZ Teplárenská teplo do měst: Ústí nad Labem, Trmice, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Teplice, Bílina, Ledvice, Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek. Hlavními výrobci tepla pro ČEZ Teplárenskou jsou zde elektrárny společnosti ČEZ – Tušimice (Kadaň), Prunéřov (Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří) a Ledvice (Teplice, Bílina, Ledvice), plynové kotelny (Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek) a Teplárna Trmice (Trmice, Ústí nad Labem). Kromě velkých odběratelů v podobě různých firem a společností se celkem jedná o bezmála 90 000 domácností (cca 4 690 TJ ročně).

 

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru