Přístroj si přišel prohlédnout radní pro cestovní ruch, kultury a památkové péče Jiří Řehák. Foto: Ústecký kraj
Výlety

Teplice – Hvězdárna a planetárium Teplice slaví letos 60 let od založení. A jako dárek získala, i za finančního přispění od Ústeckého kraje, nový hvězdářský dalekohled. Tento technologický klenot s 60 centimetrů dlouhým zrcadlem stál bezmála 3,5 milionu korun. 

Dalekohled používají pracovníci hvězdárny především na měření kosmického odpadu, kterého bude ve vesmíru pořád dost. Tímto se podle ředitele příspěvkové organizace Ústeckého kraje Zdeňka Moravce v republice nikdo další nezabývá.

Kromě nového přístroje může mít ředitel Moravec ještě jeden důvod k radosti. Teplické planetárium by se totiž mohlo přestěhovat blíž hvězdárně. Dosavadní prostory (asi kilometr od hvězdárny) jsou podle krajského radního pro majetek a investice Tomáše Riegera malé a technicky zastaralé.

Smlouvu o smlouvě budoucí na koupi části pozemku o výměře 6000 metrů čtverečních a výstavbu nového planetária už schválili krajští i tepličtí zastupitelé.

Planetárium zatím stojí u základní školy Koperníkova. Přesunout by se mohlo asi o 500 metrů na okraj sadu Třešňovka pod Písečným vrchem, na kterém je hvězdárna.

O teplické hvězdárně se více můžete dozvědět v našem předchozím příspěvku

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru