Zvládáte dobře jízdu na sněhu, či ledu? Potrénovat můžete na autodromu
foto: Autodrom Most
Zajímavosti

Most - Začátek nového roku přinesl vydatné sněžení a teploty pod bodem mrazu, což komplikuje podmínky také na silnicích. Není to samozřejmě v zimních měsících nic neobvyklého, řidiči by proto neměli být překvapení a zejména nepřipraveni.

Statistika počtu nehod za prvních čtrnáct dní roku 2019 je přesto varující. Je vidět, že mnozí řidiči si s krizovými situacemi vlivem sněhu či ledu na vozovce poradit neumějí.

Možnost tréninku přitom existuje, kurzy bezpečné jízdy řidičům nabízí řada výcvikových center po celé republice. Výjimkou není ani mostecký autodrom, který disponuje polygonem s výcvikovými plochami o rozloze 13 hektarů. Díky svému vybavení a metodice výuky a výcviku patří k nejmodernějším areálům ve střední Evropě.

1601autodrom 1

Společnost AUTODROM MOST nabízí kurzy přizpůsobené mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům či rodinám. Po teorii v učebně si při praktické výuce každý vyzkouší brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti. Z nabídky kurzů bezpečné jízdy si zájemci mohou vybrat ZDE.

1601autodrom 3

„Kurzy jsou celoroční. V těchto dnech je tak jedinečná šance vyzkoušet si správné reakce na krizové situace způsobené nástrahami počasí v autentických podmínkách pod vedením zkušených instruktorů,“ upozornil vedoucí instruktor mosteckého autodromu Marek Kohoutek.

1601autodrom 4

Na kluzké vozovce se prodlužuje brzdná dráha vozu. Řidič by měl proto podle Kohoutka snížit rychlost a zvýšit odstup od vozu jedoucího před ním až na tři vteřiny. Měl by také sledovat jízdní pruhy a dívat se do stran, aby při nutnosti okamžité reakce eliminoval časovou prodlevu.

1601autodrom 5

Zimní podmínky vyžadují mnohem častěji i nouzové brzdění. „Platí při něm jediné pravidlo. Vyšlápnout spojku a tlačit na brzdový pedál největší možnou silou. Jen tak se docílí nejkratší brzdné dráhy. Platí to pro brzdění na všech površích, tedy na suchu, mokru či sněhu. U vozů s automatickou převodovkou nebo elektromobilů, které spojku nemají, se prostě jen vší silou brzdí. Automat si s tím poradí,“ zdůraznil Marek Kohoutek.

1601autodrom 6

6x foto: Autodrom Most

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru