Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková z podcastu Vyhonit ďábla mluví se studenty o sexuálních předsudkách. Zdroj: H3KNISE
Zajímavosti

Most – Podkrušnohorské gymnázium Most je teprve třetí střední školou v České republice, která se zapojila do unikátního projektu H3KNISE. Jeho cílem je šíření osvěty o zdravém a zodpovědném životním stylu mezi studenty středních škol a po úspěšném startu v Karlových Varech v minulém roce letos míří letos i na sever Čech. V Ústeckém kraji budou následovat i další školy.

Podkrušnohorské gymnázium tak 15. dubna otevřelo dveře nejen svým studentům, ale také inspirativním mladým lidem z projektu H3KNISE. Ten je určen pro studenty středních škol, pro které jsou připraveny zajímavé workshopy s inspirativními osobnostmi, které mohou studenty motivovat hecnout se a změnit svůj život k lepšímu. Nedílnou součástí projektu je i prevence kouření a dalších závislostí.

H3KNISE není běžný výukový či osvětový program. Jeho princip je jednoduchý, ale silný: místo tradičních přednášek autentické příběhy přímo od lidí, kteří si sami prošli vlastními výzvami a našli cesty, jak se hecnout a „heknout“ svůj život k lepšímu. H3KNISE nabízí studentům středních škol workshopy s mladými motivujícími osobnostmi, které jsou jim generačně blízké. Studenti tak mají šanci získat inspiraci a motivaci, jak „nakopnout“ svůj vlastní život a vyhnout se potenciálním pastím, jakými jsou kouření nebo jiné závislosti. Maximální otevřenost a důvěru mezi lektory a studenty pak umožňuje absence pedagogů během jednotlivých workshopů. 

Zahájení projektu v Podkrušnohorském gymnáziu Most. Zdroj: H3KNISE

Do projektu byly přizvány osobnosti z řad influencerů a mladých lidí, kteří již v mladém věku vybudovali úspěšný business či svými aktivitami pomáhají ostatním překonávat problémy a životní překážky. Lektoři H3KNISE pokrývají široký okruh témat od podnikání, finanční a mediální gramotnosti, umělé inteligence až po duševní a fyzické zdraví či sexuální osvětu.

První v Ústeckém kraji je Most

Projekt H3KNISE se již několik let úspěšně rozvijí na Slovensku (www.heknisa.sk). Loni na podzim byl přenesen do České republiky a první série workshopů proběhly v karlovarských středních školách, konkrétně na Střední zdravotnické škole Karlovy Vary a ve škole TRIVIS - Střední škole veřejnoprávní Karlovy Vary. Třetí školou u nás, která se do projektu nyní zapojila, je Podkrušnohorské gymnázium Most (www.gymmost.cz). 

„Podkrušnohorské gymnázium Most je největší svého druhu v našem regionu. Pro naši školu je důležitý moderní a dynamický přístup k výuce. Zapojení do projektu H3KNISE tak pro nás bylo přirozeným krokem, protože vždy hledáme způsoby, jak obohatit vzdělávací program o moderní a relevantní obsah. Téměř dvě stovky našich studentů měly díky tomu možnost prožít řadu inspirativních workshopů. Projekt H3KNISE je výjimečný svým přístupem, který kombinuje osobní zkušenosti s přátelským a pochopitelným způsobem komunikace, což je pro mladou generaci mimořádně přitažlivé. Účast na projektu nabízí našim studentům cenné nové perspektivy a inspiraci, což je v dnešní rychle se měnící společnosti neocenitelné. Jsem přesvědčen, že takovéto iniciativy mohou opravdu otevřít oči a motivovat mladé lidi k dosažení jejich cílů. Rovněž oceňuji, že se projekt dotýká i témat, jako je například prevence kouření,“ řekl Karel Vacek, ředitel Podkrušnohorského gymnázia Most.

Youtuber Lukáš Lukefry Fritscher na workshopu.

 

Kouření jako brzda životního úspěchu

Jednou ze součástí projektu je i snaha upozornit také na negativní roli kouření v životech mladých lidí. Prostřednictvím řady témat a pozitivních životních příkladů lektoři zdůrazňují, jak zbytečnou a škodlivou roli kouření v životě hraje a jako každá závislost může být brzdou naplnění životních cílů a snů.

V České republice kouří přibližně čtvrtina dospělé populace a více než polovina kuřáků začala s kouřením ve věku 15–19 let (59,1 %). Přestože podle výzkumů Státního zdravotnického ústavu od roku 2012 podíl kuřáků v nejmladší věkové kategorii neustále klesá, stále hovoříme o 25 %. A protože na mladé lidi ohledně kouření nezabírají ani zákazy, ani mentorování, snaží se lektoři H3KNISE ve svých workshopech varovat i před touto závislostí.

Série workshopů H3KNISE bude pokračovat na dalších středních školách v Ústeckém kraji a v plánu je její rozšíření i do dalších krajů České republiky.

Lektoři projektu H3KNISE.

 

Ambasadorem H3KNISE a jedním z lektorů je pětadvacetiletý Jan Strach, patrně nejžádanější tuzemský režisér hudebních videoklipů současnosti, který jich za dekádu, co se věnuje jejich produkci, vytvořil na pět stovek. Dnes jeho produkční společnost Beze Strachu vytváří nejen hudební videa, ale i reklamy pro značky jako, jsou Škoda Auto, Air Bank, Pepsi, O2 a mnoho dalších. „Projekt H3KNISE mě oslovil tím, že chce středoškolákům ukázat, že mají vše ve vlastních rukou. Moje cesta k úspěchu nebyla vždy snadná, a ne všechno se mi podařilo na první pokus, ale důležité je nevzdat to a věřit si. A svým příběhem kluka z Ústí, který dnes rozvíjí úspěšný byznys, chci studentům ukázat, že i oni se mohou již v mladém věku hecnout, aby si plnili své sny a jak zbytečnou a škodlivou roli v životě může hrát nedůvěra v sebe sama, nedůvěra okolí. Je důležité rozpoznat v životě to, co je skutečně důležité, a jít za tím s odhodláním a beze strachu," řekl Jan Strach, ambasador H3KNISE.

·         KATEŘINA ŠÉDOVÁ, zakladatelka organizace Loono: Nevykašli se na prevenci

Katka se se studenty dělí o svůj vlastní příběh boje s rakovinou, aby ukázala, jak důležitá je prevence. Mluví o prevenci u mladých lidí jako a sexuálně přenosných nemocech.

·         ZUZANA KAŠPAROVÁ a TERÉZIA FERJANČEKOVÁ, podcast Vyhonit ďábla: Zboříme sexuální mýty

Se Zuzanou a Terézií mohou studenti bez obav a ostychu mluvit na téma sexu a vztahů

·         TOMÁŠ KVAPILÍK, psycholog a psychoterapeut: Stres – strach – úzkost

Tomáš ve svých workshopech vysvětluje, co mají stres, strach a úzkost společného i co je odlišuje. Jak těmto prožitkům porozumět, čelit jim v každodenním životě i jak využít jejich funkcí.

·         LUKÁŠ LUKEFRY FRITSCHER, Youtuber: Média v době internetové

Lukáš je úspěšný youtuber a moderátor, který když se do tématu ponoří, nejde jen po povrchu. Společně se studenty zkoumá svět médií, obraz, jaký vám předkládají, i to, jak poznat fake news.

·         VOJTĚCH JINDRA, lektor a konzultant AI: Nástrahy umělé inteligence 

Vojta je zapálený odborník na umělou inteligenci z organizace AI Dětem. AI se podle něj dá skvěle využít, ale rozhodně umí i škodit. Kdy je umělá inteligence ještě dobrý sluha a kdy už zlý pán?

·         ONDŘEJ FILGAS, Rare Places: Nápad je začátek

Ondra ještě jako student střední školy založil úspěšný projekt Rare Places, průvodce nevšední architekturou. Studentům prozradí, kde sebral odvahu, jak se dostat od nápadu k realizaci i co musíte cestou překonat.

·         VÁCLAV MRÁZ, trenér a zakladatel závodů Bcross Challenge: Dělej, co tě baví

Vašek má už pár let vlastní fitko a pořádá největší závody v crossfitu na CZ&SK scéně. Radí, jak správně začít cvičit a vyždímat z toho maximum, jak se poprat se výživou a studenti si s ním vyzkouší i krátký testovací workout.

·         ANNA SLANCOVÁ, fourcrossová závodnice

Jeden nepovedený skok upoutal Aničku na invalidní vozík. Ani náhodou se ale nevzdává a věří, že se na nohy opět postaví. Dělí se se studenty o svůj příběh a prozradí, kde bere sílu bojovat.

·         PETRA BAŠTOVÁ, #ZPATKYNANOHY

Petra každý den čelí následkům úrazu, nešťastné náhodě, která jí změnila život. Se studenty sdílí svou trnitou cestu #zpatkynanohy i o to, jak neztrácet naději.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru