Nejlepší živnostník roku Ústeckého kraje je z Litvínova. Jana Žitná zaujala výrobou uměleckých děl za využití nebožtíkova popela
Jana Žitná a Matěj Božik. Foto: Moneta
Zajímavosti

Ústecký kraj – Odbornou porotu podnikatelských soutěží MONETA Živnostník roku 2023 a PwC Firma roku 2023 nejvíce zaujala a titul Firma roku 2023 Ústeckého kraje získala společnost Terpenix zabývající se výrobou přípravků na ochranu rostlin a funkčního pytle na skladování brambor v domácnostech. Živnostníkem roku 2023 Ústeckého kraje se stala Jana Žitná věnující se smutečním a pohřebním službám a výtvarné dílně z kremačního popela.

Vítězná živnostnice Jana Žitná se zabývá službami v oblasti pohřebnictví, novinkou v jejím oboru je zhotovování obrazů, uměleckých děl, kdy se na přání klientů aplikuje kremační popel z člověka nebo zvířete. Tato technika je chráněna úřadem průmyslového vlastnictví. Jelikož její vzdálený příbuzný́ v této oblasti pracoval pětadvacet let, zasvětil ji do tohoto oboru. Odborná porota ocenila snahu vytvořit novou, jinou formu vzpomínky na blízkou osobu, člena rodiny, a tím může být třeba i pes. Tím se zároveň odlišuje od konkurence. Snaží se dělat svou profesi tak, jak nejlépe umí, a to je v podnikání nejvíce. Jejími zákazníky jsou lidé, kteří hledají něco nového v pohřebnictví. „Odlišuji se kvalitou, přístupem, unikátní a jedinečnou tvorbou, která tak umožní zcela nové, důstojné zachování vzpomínky na svého blízkého člena rodiny,“ říká Jana Žitná. Za největší úspěch považuje vybudování slušné pohřební služby a inovace ve formě uchování vzpomínek.

„Určitě je to velká odvaha pustit se do tohoto typu podnikání a rozvíjet ho dále, a ještě do něj vložit originalitu. Je to oblast podnikání, ve kterém je obtížné obstát. Základem je udržet se v oboru po dlouhou dobu. Je to reprezentant, který ukazuje, že se to může dělat i jinak. Ukazuje, že smrt není konec. Je to silný příběh, vkládá do živnosti své srdce. Bude to dobrý reprezentant na celorepublikové úrovni,“ ohodnotil vítěze za porotu Martin Kočiš z MONETA Money Bank.

Z druhého místa se může radovat Josef Sotona, který se věnuje renovaci kamenných památek. Třetí příčku vybojovala Marta Suchanová se svým vysněným rámováním obrazů.

Vítězná společnost Terpenix se zaměřuje na využití potenciálu přírodních látek z rostlin. Mezi zákazníky patří každý́, kdo má zahrádku a chce pěstovat bez chemie. Další cílovou skupinou jsou ti, kteří mají rádi brambory, ale jejich domácnost neposkytuje vhodné podmínky pro skladování. Produktem společnosti je funkční pytel na skladování brambor. Umožňuje uchovávat brambory i několik měsíců v domácích podmínkách. „Pytel je navržen tak, aby bylo možné skladovat brambory v podstatě kdekoliv, ať už žijete v panelovém domě, v bytě nebo máte rodinný dům. Dokáže ochránit brambory po dobu několika měsíců, aniž by došlo ke ztrátě jejich přirozených nutričních a chuťových vlastností,“ říká společník firmy Terpenix Matěj Božik. Vnější část pytle je vytvořena přírodními vlákny, zejména z dobře prodyšné juty. Vnitřní část je z černé netkané textilie a speciální folie, která zabraňuje prostupu světla a úniku těkavých látek z kmínu, a navíc ji lze snadno vyměnit. Spodní část tvoří nepropustná tkanina. Zásadní součástí je malý́ pytlík obsahující přírodní kmínovou silici získanou z kmínu destilací.

„Společnost aplikuje akademický výzkum v praxi. V chráněné dílně propojuje pomoc zaměstnanců s postižením s podílením se na regionální produkci. Podnikání má svým výrobkem aspekt udržitelnosti. Je to velmi praktický produkt pro běžný život, přitom inovativní, s respektem k přírodě. Společnost je start-upem, který byl podpořen Českou zemědělskou univerzitou,“ okomentoval volbu poroty Marek Mráz z PwC Česká republika.

Stříbro bere chomutovská společnost Galileo Corporation, partner pro samosprávy v digitální transformaci. Třetí místo obsadila mostecká firma PPS Engineering CZ, která prodává, vyrábí a instaluje plastové potrubní systémy.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která v každém kraji oceňuje živnostníky, kteří dokázali překonat nejrůznější nástrahy podnikání, a přeci to nevzdali, zvítězil a toto ocenění v Ústí nad Labem získal cukrář Petr Procházka.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 se uskuteční 14. prosince na pražském Žofíně.

„Stejně jako se obou soutěží pravidelně účastní podnikatelské subjekty ze všech krajů, tak i naše stavební Skupina, která zastřešuje přes dvě desítky tradičních společností, pracuje na projektech po celé České republice. Synergie je o to těsnější, že ať už se jedná o dopravní stavby, budovy, vodní díla či městský mobiliář, vytváříme lepší podmínky pro život i podnikání. Sílu nastartovat další rozvoj jednotlivých regionů mají také inovace, které otvírají nové možnosti díky využívání nejmodernějších technologií nebo materiálů. To vidíme i v našem segmentu. Jsme proto rádi, že na inovativní postupy ve firmách upozorňují i soutěže Firma roku a Živnostník roku,“ sdělila Iveta Štočková, vedoucí útvaru komunikace a marketingu Skupiny VINCI Construction CS.

PwC Firma roku 2023 Ústeckého kraje:

  1. Terpenix s.r.o. – výroba přípravků na ochranu rostlin a funkčního pytle na skladování brambor v domácnostech (Litoměřice)
  2. Galileo Corporation s.r.o. – partner pro samosprávy v digitální transformaci (Chomutov)
  3. PPS Engineering CZ s.r.o. – prodej, výroba a instalace plastových potrubních systémů (Most)

MONETA Živnostník roku 2023 Ústeckého kraje:

  1. Jana Žitná – smuteční a pohřební služby, výtvarná dílna z kremačního popela (Litvínov)
  2. Josef Sotona – renovace kamenných památek (Velké Chvojno)
  3. Marta Suchanová – rámování obrazů (Střekov)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2023 Ústeckého kraje:

Petr Procházka – cukrář (Krupka)

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru