VIDEO: Mladíci z Ústeckého kraje dělají cyklistická sedla na míru. Jejich startup uspěl v soutěži
Jiří Dužár a Martin Řípa ze společnosti Posedla. Foto: Oldřich Hájek
Lidé

Ústí nad Labem - Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) spolu s Ústeckým krajem vyhlásily ve čtvrtek 17. února 2022 nejvíce inovativní firmy regionu. O výhercích soutěže Inovační firma Ústeckého kraje za uplynulý rok rozhodla odborná porota. Ocenění si odnesl startup Posedla s. r. o. a z kategorie malých a středních podniků New Water Group s. r. o.

V kategorii startupy se na prvním místě umístil startup Posedla s. r. o. za plně zákaznickou customizaci vývoje cyklistických sedel, které se jim podařilo dosáhnout za pomocí vlastního parametrického algoritmu a průmyslového 3D tisku. Tento proces ve své digitální části kombinuje pokročilé softwarové nástroje pro algoritmické modelování a fotogrammetrii a v té hardwarové zase unikátní výrobní postup z dlouho-vlákenných kompozitních materiálů a 3D tisk. Výsledkem je potom produkt na míru zákazníkům, který cyklisty vzdělává a pomáhá jim předcházet zdravotním komplikacím.

„U pánů z Posedla mě nejvíce zaujalo, kam dokázali posunout pojem na míru uživatelům. Navíc k tomu použili nástroje jak digitální, tak i hardwarové. Také už vzbudili pozornosti velkých hráčů na poli 3D tisku jako Prusa Research. Zkrátka je to velmi slibný startup z našeho kraje, o kterém ještě uslyšíme,“ dodává Jan Wedlich, jeden z porotců v soutěži Inovační firma Ústeckého kraje.

Vítězství v kategorii malých a středních podniků si za rok 2021 odnesla firma New Water Group s. r. o. a to za jejich inovativní přístup k filtraci vody. V New Water Group přišli s ultrafiltrací, což je tlakový membránový separační proces, který účinně odstraňuje nerozpuštěné látky, zákal, bakterie a viry z vody. Taková filtrace vody je pak řádově účinnější než pískové a ostatní konvenční filtrace, které při srovnatelných tlakových ztrátách a provozních tlacích plně nahrazuje. Navíc v kombinaci s dalšími dezinfekčními procesy vytváří tzv. multibariérový systém, který posiluje bezpečnost a robustnost provozu technologií pro úpravu i recyklaci vod.

https://www.youtube.com/watch?v=vZCGiYMhe4o

V soutěži Inovační firma Ústeckého kraje se každoročně oceňují inovace výrobků, služeb nebo technologií zrealizované v regionu za uplynulé tři roky. Odborná porota se zástupci agentury CzechInvest, ICUK, partnera soutěže Komerční banky a experta programu YNOVATE vybírala ty nejlepší inovace ze dvou desítek přihlášených firem ve dvou kategoriích – malé a střední podniky a startupy. Nad oceněním převzal záštitu hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. „Inovace, a především talentovaní lidé, kteří za nimi stojí, jsou tahounem nejen svých firem, ale také našeho regionu. Zlepšují jeho image. Jsem si toho vědom, a i proto ocenění každoročně podporujeme,“ uvedl hejtman Jan Schiller.

„Je to již po čtvrté, kdy pořádáme tuto soutěž o nejlepší inovace. Za ty čtyři roky a desítky inovací, které jsme v soutěži hodnotili, mohu hrdě prohlásit, že v našem kraji je velké množství šikovných lidí. Díky za ně, že posouvají své firmy a inspirují ostatní,“ říká ředitel ICUK Martin Mata.

„Inovace pro zlepšení ochrany životního prostředí jsou v našem kraji obzvláště vítané. Napomáhají v jeho transformaci v moderní, udržitelný region a ukazuje se, že naše zatížení průmyslovou činností a těžbou může být nakonec i naší výhodou. Tam, kde je problém, musíme hledat i řešení, jak dokazuje i činnost oceněné firmy,“ uvedla radní Iva Dvořáková, která za Ústecký kraj předala firmě ocenění.

Obě vítězné firmy si odnesly ceny v hodnotě 50 000 Kč, skleněné pamětní plakety, možnost používat logo Inovační firma Ústeckého kraje za rok 2021 a tento ročník do balíku cen přibyl i voucher od partnera soutěže společnosti Louda Auto, díky kterému si výherci na prodloužený víkend mohou vyzkoušet elektro vůz dle vlastního výběru ze značek Audi, VW nebo Hyundai.

 

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru