Řezbářské sympozium v Kadani: Před očima veřejnosti vzniknou krásné dřevěné úly. Přijďte se podívat
Ilustrační foto Zdroj: CC0
Co se chystá

Kadaň – V Kadani začíná dnes (13. srpna) řezbářské sympozium s názvem Včelařská galerie Krušných hor. Čtyři čeští a tři němečtí řezbáři vyrobí během týdne v areálu Františkánského kláštera a na kadaňském náměstí sedm klátů (dřevěných úlů) s včelařskými a krušnohorskými motivy. Přijďte se podívat, jak budou vznikat pod rukama sedmi šikovných českých i německých řezbářů.

Včelaření a předtím brtnictví má v Krušných horách dlouhou tradici po obou stranách hranice. Mezičlánkem mezi středověkým získáváním medu a moderním včelařením byly kláty (dřevěné špalky se stříškou) a slaměné košnice. Kláty byly často umělecky pojaté. Dnes se včely chovají v rozebíratelných nástavkových úlech.

Přijďte se podívat, jak budou vznikat pod rukama sedmi šikovných českých i německých řezbářů Herberta Kiszy (Kadaň), Jitky Kůsové (Klášterec nad Ohří), Josefa Švancara Šporgyho (Boleboř), Jaroslava Stejného (Jirkov), Paula Brockhageho (Aue), Thomase Suchomela (Altenberg) a Jörga Seiferta (Annaberg-Buchholz).

Výsledkem řezbářského sympozia s názvem Včelařská galerie Krušných hor bude vytvoření sedmi uměleckých klátů. Čtyři čeští a tři němečtí řezbáři vyrobí během týdne v areálu Františkánského kláštera a na kadaňském náměstí sedm klátů s včelařskými a krušnohorskými motivy. Kláty budou poté sloužit jako rozebíratelné, zezadu přístupné úly a budou dlouhodobě vystaveny ve Františkánské zahradě v Kadani vedle již fungujících klasických včelích úlů. Včelařská galerie pod širým nebem bude doplněna o model dělitelného slaměného úlu, který vytvořil Johann Nepomuk Oettl, a pozorovacím úlem, který by sloužil jako ukázka života v úlu pro veřejnost.

Sympozium bude probíhat od 13. do 15. srpna ve Františkánských zahradách, poté se přesune na Mírové náměstí, které jej bude hostit od 16. do 18. srpna. Poslední den proběhne na náměstí také slavnostní vernisáž s kulturním programem. Následovat bude 19. srpna od 14 hodin včelařské setkání, které nabídne sérii přednášek o včelařství včetně ochutnávek regionálního kadaňského medu.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru