Chomutov – V chomutovském zooparku museli usmrtit jelena milu. „Samec musel být utracen s ohledem na dlouhodobější potíže související s jeho vysokým věkem,“ vysvětlil zoolog Miroslav Brtnický.

Jelen se narodil se v roce 2001 v estonské zoologické zahradě v Tallinu, jako mladý samec byl dovezen do zooparku. „Jeho mláďata putovala pravidelně do evropských chovných zařízení,“ dodal zoolog.
Jelen milu je vzácný druh jelena, který byl ve volné přírodě již zcela vyhuben. V roce 1865 objevil tato krásná zvířata v císařském loveckém parku nedaleko Pekingu páter Armand David a v následujícím roce byli jeleni milu vyvezeni do Evropy a chováni v oborách. Tato událost pravděpodobně jeleny milu zachránila před úplným vyhubením. Díky chovu v lidské péči nyní žije v Číně kontrolovaná populace asi 1 300 jedinců.
Zoopark chová jeleny milu od roku 2002, v současné době sedmnáctičlennou skupinu. „Humánní usmrcení starého nebo nemocného zvířete patří k nepříjemným povinnostem, ale i nepříjemné věci jsou součástí života v zoo,“ uvedla ředitelka zooparku Iveta Rabasová.


