ilustrační obrázek
Ilustrační foto
Chomutov

ČR - Potraviny v obchodech zlevňují nejvýrazněji od roku 2009, zemědělci ale čelí ještě pětinásobně silnějšímu kolapsu svých výkupních cen, historicky zcela ojedinělému. Ceny v průmyslu klesají poprvé od roku 2020, jde o symbolickou tečku za covidem a energetickou drahotou.

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý," říká ekonom Lukáš Kovanda.

Nízké výkupní ceny jsou podle ekonoma jedním z důvodů, kvůli nimiž v uplynulém týdnu zemědělci poměrně masivně protestovali. Mají za to, že ceny stlačuje i levný dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny.

Potraviny v obchodech však historický propad cen v zemědělské výrobě zatím příliš neodrážejí. V lednu totiž potraviny zlevňovaly meziročně o 3,9 procenta. Jedná se sice podle Kovandy o nejvýraznější meziroční zlevnění potravin v obchodech za celé období od listopadu 2009, avšak je zhruba jen pětinové v porovnání s kolapsem cen zemědělské produkce. Navíc, obchodníci a řetězce čelí od letoška nižší sazbě DPH, místo patnácti- jen dvanáctiprocentní. Jejich zlevnění tak zatím spíše odráží toto snížení daně, nikoli tolik samotné mohutné zlevnění zemědělské produkce. Obchody a řetězce by pokles cen zemědělců měly viditelněji promítnout do svých cen v nadcházejících měsících, jinak vyvstane otázka, zda si opět nenavyšují vlastní marže a zisk a zda tedy je maloobchodní trh v ČR dostatečně konkurenční.

Meziroční pokles cen průmyslových výrobců, letos v lednu o 1,8 procenta, je prvním od listopadu 2020. Tehdy cen klesaly v důsledku útlumu ekonomické aktivity, jenž souvisel se sílící pandemií covidu. Nynější pokles cen se obecně očekával. Je symbolickým potvrzením toho, že průmyslová výroba definitivně překonala inflační vzedmutí související nejprve s odezníváním covidu a zpřetrháním mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, poté s nebývalým růstem cen energií, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pokles cen v průmyslu ale odráží také poměrně vysoké úrokové sazby a jimi do značné míry způsobený útlum průmyslové výroby nejen v Česku, ale například i v sousedním Německu a dalších zemích.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru