Policisté při besedách často využívají i brýle, díky nimž si jejich nositel připadá jako opilý. Skvělá názorná ukázka. Foto: PČR
Chomutov

Chomutov – Ve středu se na chomutovské Střední škole technické, gastronomické a automobilní již podruhé uskutečnil projektový den pod názvem „Nultá hodina autoškoly“, který organizuje BESIP MD ve spolupráci s Policií ČR, ZZS a HZS. Smyslem projektu je působit na studenty, tedy začínající anebo budoucí řidiče a upozornit je na rizika a faktory, které ovlivňují řízení motorových vozidel. Přibližně jedna pětina dopravních nehod je totiž způsobena právě začínajícími řidiči a tyto nehody mívají nezřídka tragické následky.

V rámci celodenního programu se studenti ve skupinách střídali na pěti stanovištích, kde od zástupců složek integrovaného záchranného systému a BESIP získali mnoho informací a praktických rad, které využijí právě jako budoucí řidiči.

Na stanovišti chomutovských policistů se tak dozvěděli například o tom, jak probíhá zastavování vozidel a samotná silniční kontrola anebo jakým způsobem postupovat, když dojde k dopravní nehodě. V souvislosti se silniční kontrolou je policisté upozornili i na skutečnost, že snaha řidičů vyhnout se kontrole se nevyplácí a vozidlo ujíždějící policejní hlídce je ve většině případů buď dostiženo s využitím různých oprávnění policie včetně tzv. PIT manévru, často však pronásledování končí dopravní nehodou ujíždějícího vozidla, někdy i s tragickými následky. „Studenti pak pro názornost zhlédli i videa z pronásledování vozidel chomutovskými policisty, která jim přednášející komentovali. Část hodiny věnovali policisté také tragickým nehodám mladých řidičů, k nimž došlo v posledních letech v Ústeckém kraji," podotkla policejní mluvčí Miroslava Glogovská. Kromě povídání o jejich okolnostech, příčinách (většinou přecenění schopností a nepřiměřená rychlost) a následcích byly prezentovány fotografie přímo z míst těchto nehod včetně vraků vozidel.

 

Od policistů se studenti také dozvěděli, jaké tresty jim hrozí, když usednou za volant bez řidičského oprávnění nebo pod vlivem alkoholu či návykových látek, a také pokud v tomto stavu navíc způsobí dopravní nehodu.

Hlavním cílem pro nás je, aby si začínající i budoucí řidiči uvědomili, že jakmile usednou za volant, mají v rukou nejen život svůj, ale i dalších osob, které případně vezou a samozřejmě také ostatních účastníků silničního provozu. A že nezodpovědnost spočívající v řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, přecenění schopností, nepřiměřená rychlost anebo nepozornost, často končí tragicky.

 

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru