Chomutov - V loňské sezoně vybojovali chomutovští „junci" domácí titul, ten jim zajistil účast na Světovém poháru v Ufě. Nyní se mladému týmu Pirátů rýsuje pravidelná možnost mezinárodní konfrontace, klub má eminentní zájem o účast nejstaršího mládežnického celku v ruské MHL. „Chceme našim fanouškům nabídnout kvalitní juniorský hokej," říká statutární ředitel Pirátů Chomutov Jaroslav Veverka ml.
Energie skončila
V posledních letech hrály juniorskou obdobu Kontinentální hokejové ligy Karlovy Vary. I přesto, že si letos Energie počínala velmi zdatně, svoji účast v průběhu ledna ukončila. Česká republika by však i v nadcházejícím ročníku MHL mohla mít svého zástupce a chomutovští příznivci nejrychlejší kolektivní hry světa by tak mohli sledovat kvalitní evropský juniorský hokej.
Hokejový svaz dal Pirátům zelenou
Jedním z klíčových požadavků pro vedení MHL je souhlas českého hokejového svazu. Tomuto bylo vyhověno. Piráti požádali, výkonný výbor schválil a v tuto chvíli dělí Chomutov od účasti v MHL už pouze souhlasné stanovisko šéfů juniorské soutěže. „Těší nás, že vedení českého hokeje naši snahu získat místo v kvalitní evropské juniorské soutěži podporuje," uvádí Veverka a pokračuje, „rádi bychom pro naši dlouhodobě úspěšnou mládež zajistili kvalitní mezinárodní konfrontaci po celou sezonu. Domníváme se, že mladým hráčům by účast v MHL usnadnila přechod do seniorského hokeje. Ruská strana náš zájem hrát MHL kvituje, proto věříme, že se povede všechny potřebné náležitosti dotáhnout do zdárného konce a projekt se od příští sezony úspěšně rozjede."
Z krátké historie MHL
MHL se poprvé hrála během sezony 2009/2010, kdy čítala 22 týmů pouze z Ruska. O rok později měla liga 29 účastníků a přidali se zástupci Lotyšska s Běloruskem. O další tři týmy se MHL rozrostla před sezonou 2011/2012. Tehdy mezi nimi byli i Tatranští Vlci, za které v té době hráli mimo jiné Libor Šulák (nyní áčko Pirátů) nebo Juraj Hollý s Karolem Csanyim, kteří prošli mládežnickými týmy v Chomutově.
V létě 2012 dostali svolení k účasti Karlovy Vary, nyní mohou českou stopu rozšířit Piráti. Šéfové juniorské obdoby KHL chtějí stávající počet 39 účastníků poněkud zredukovat. Zůstat by měly zahraniční kluby a ruské celky, za nimiž stojí účastníci seniorské KHL. MHL je letos vypsána pro ročníky 1994 a 1995, reglement soutěže umožňuje hrát na výjimku i hokejistům narozeným v roce 1993 (pro info, domáčí extraliga juniorů je pro ročníky 1995 a 1996).
Budeme se těšit
Pokud vše dopadne dobře, dostanou junioři Pirátů vynikající možnost konfrontace s předními ruskými celky, jakými jsou například Petrohrad, Ufa, Kazaň, Magnitogorsk, Spartak Moskva či Omsk. V aktuální sezoně hrají MHL také Salcburk, Riga, Bobrujsk či Junosť Minsk, mezi účastníky ovšem nechybí ani daleké destinace jako Chabarovsk či Sachalin.



