Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Komořany - Komín komořanské teplárny se pro sokoly stěhovavé stal už tradičním jarním bydlištěm. Do hnízdní budky umístěné ve výšce 130 m se vrátili již podeváté a opět zde vyvedli mladé. Tentokrát tři samičky.

„Sokoli dokáží na stejném místě hnízdit i 15 let. Občas se sice dějí i výměny, třeba když se jeden z páru zraní. Běžnější ale je, že zůstávají na jednom místě,“ osvětli ornitolog Václav Beran, který mladé opeřence počátkem května okroužkoval.
Rodiči jsou proto pravděpodobně stále stejný pár, nicméně s určitostí to říci nelze, neboť se doposud nepodařilo odečíst kroužky. Ornitolog proto do budky vložil fotopast, která snad konečně umožní zjistit identitu rodičů mláďat.

„ Od roku 2014, kdy jsme instalovali první budku, se u nás vylíhlo 27 malých sokolíků, z toho prokazatelně 17 samiček. Zajímavé také je, že se ornitolog v letech 2018 a 2020 nedostal včas k okroužkování mladých, avšak díky tomu, že vždy jednomu opeřenci došly síly k návratu do hnízda při nácviku létání, byli odchyceni a následně okroužkování. Vždy šlo o samečky. V roce 2021 pak jeden sameček dokonce uhynul. Pravděpodobně nezvládl své první lety kvůli silnému větru. Zdá se, že naše samičky jsou v převaze v mnoha ohledech,“ s úsměvem konstatovala Miloslava Kučerová, tisková mluvčí teplárny.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz