Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Jirkov - Zajímavý ´dárek´ dostaly děti ze sídliště v Alešově ulici. Zašlé stěny tamního výměníku ČEZ Teplárenské byly nově natřeny a dvě z nich přibližují opeřence žijící ve volné přírodě.

„Na velmi frekventovaných místech v blízkosti sídlišť či škol bychom rádi časem na výměníky nainstalovali edukativní panely s interaktivními prvky. V případě jirkovského výměníku se jedná o první instalaci v rámci celé České republiky,“ říká František Pracný, technický ředitel ČEZ Teplárenská.

Dvě strany výměníku jsou tak zakryté panely přibližujícími přírodu a v ní volně žijící ptactvo. Děti tak mohou například zjistit, který pták je známý pro své ´zásnubní lety´, proč ledňáček shazuje své soupeře do vody, který dravec je nejrychlejší apod. Stačí jen odkrýt to správné okénko pod tím či oním opeřencem. Součástí je i zjednodušený popis anatomie ptačího těla nebo právě sneseného vejce.

„Snažili jsme se dát vše dohromady jednoduchou vzdělávací formou tak, aby byly informace pro děti atraktivní i snadno pochopitelné. Aby je také podněcovaly k dalšímu průzkumu okolí svého bydliště a aby se více rozhlížely kolem sebe v přírodě. Výměník se může stát i zastávkou pro děti z mateřinek na vycházce. Blíže se tak seznámí s ptáčky, které možná pozorují v zimě, když jim nasypou do krmítek. Žáci základních škol si pak mohou zopakovat nabyté znalosti v rámci výuky přírodovědy,“ doplňuje Pracný s tím, jednu stěnu výměníku lze využít i jako fotokoutek. Stačí se k ní šikovně postavit a přilétající pták bude každému ´zobat z ruky´.

Už v roce 2018 zaměstnanci společnosti ČEZ Teplárenská dokázali přeměnit nevzhledné trubky k odvětrávání šachty s tepelnými rozvody na hezkou věc. Při výrobě nového odvětrávacího zařízení je totiž napadlo, že připomínají dračí hlavy. Vzniklo tak první ´dračí doupě se zakletou princeznou´, které se nachází na zahradě mateřské školy Mašinka.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz