Sobota 19. září 2020
Svátek má Zita

Chomutov - Astronomická společnost zve všechny příznivce astronomie na společné pozorování nejznámějšího meteorického roje – Perseidy.

V případě vhodného počasí můžete tento meteorologický úkaz přijít společně pozorovat od pondělí 10. srpna do soboty 15. srpna vždy od 21:00 hodin „Na hvězdárně“ v Chomutově - na louce vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv. Barbory). Vstup je zdarma.

Perseidy

První zmínky o úkazu pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.

Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami, a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle. Kometu nezávisle na sobě objevili Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se ke Slunci přiblíží až v roce 2126.

Každý rok na své dráze kolem Slunce prochází Země prachem, který je rozptýlen za kometou 109P Swift-Tuttle. Drobné prachové částice se střetávají s atmosférou Země a na noční obloze tak můžeme pozorovat, jak tyto částečky krátce zazáří – Perseidy.

Na stanovišti „Na hvězdárně“ máte výborný výhled na celou noční oblohu. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled – meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Úkaz lze úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení, vhodnou obuv. Pokud se zdržíte déle, přineste si kempinkovou židli nebo rybářskou stoličku. Žádný alkohol a cigarety, akcí se účastní i děti.

Pod noční oblohu přicházíme s úctou a pokorou. Chováme se slušně a ohleduplně k sobě navzájem a k okolní přírodě. Svým pozorováním nerušíme okolí.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací