Neděle 7. březen 2021
Svátek má Tomáš

Ústecký kraj - Výstava a soutěž Má vlast cestami proměn byla již po dvanácté zahájena Na Vyšehradě, kde se představili autoři nových proměn z celé České republiky i ze Slovenska. Zároveň proběhlo ocenění těch nejlepších z loňského ročníku. Mezi nimi byly i dvě proměny z Ústeckého kraje – kaplička v Ohníči a minimuzeum Lovečkovice.

Mezi vzácnými hosty a patrony soutěže nechyběl prof. Pirk, který „prohlédl“ srdce všech krajů i Srdce vlasti. Ceny udělovali Marcela Melková, operní pěvkyně a poslankyně Parlamentu ČR, herec Karel Roden a významný památkář v oblasti lidové architektury Pavel Bureš. V internetovém hlasování na základě putovní výstavy hlasovalo 57 351 lidí. Mezi 10 cenami odborné poroty uspěly právě i dvě proměny z našeho kraje.

0707tzkz2

Lovečkovice - po. Foto: Ústecký kraj

Minimuzeum v Lovečkovicích sídlí v historické budově traťmistrovského okrsku, která se po uzavření trati v roce 1978 dostala postupně do dezolátního stavu. Na opravě se podílela obec Lovečkovice spolu se sdružením Zubrnická museální železnice. Finančně přispěl i Ústecký kraj. Budova byla slavnostně otevřena 1. 6. 2018 ke dni připomenutí smutného 40. výročí uzavření místní trati. V části objektu se nyní nachází stálá expozice k historii a provozu místní lokálky a minimuzeum obce s turistickým infocentrem. To slouží i jako výchozí bod naučné uhelné stezky.

0707tzkz3

Kaplička v Ohníči - před a po. Foto: Ústecký kraj

Kaplička u Starého mlýna u Dolánek je z počátku 19. století. Opravená byla díky dotaci Ministerstva zemědělství. V současné době slouží okolí kapličky jako odpočinkové místo, kde je hezké posezení pod korunami košatých lip, které jsou památkově chráněny.

V současném ročníku se uchází o vítězství 118 proměn. Putovní výstava už vyrazila na svou cestu českými zeměmi. Pro proměny tohoto ročníku je možné celý rok hlasovat na www.cestamipromen.cz a při příštím zahájení výstavy 12. 6. 2021 získají vítězové své ceny. Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z. s.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací