Sucho dál sužuje Česko. Vodní nádrže jsou na něj zatím připravené
Vodní nádrž fláje. Ilustrační foto: Oldřich Hájek
Zajímavosti

ČR - Posledních šest let bylo na našem území suchých. Nedostatek vody vnímal snad každý a měl dopad na řadu odvětví – zemědělství, vodárenství, průmysl, rekreaci... Vodohospodáři se musí zejména na jaře připravit na téměř jakýkoliv scénář vývoje srážek během celého roku.

Jaro je nejdůležitější okamžik, protože obvykle bývá přebytek vody z tajícího sněhu, z vydatných srážek a příroda si ještě nenárokuje velké množství vody na růst biomasy. Zbývá tedy obvykle dostatek vody pro plnění nádrží. A jak připravil státní podnik Povodí Ohře nádrže pro letošní rok, po zimě s minimálním množstvím sněhové pokrývky? Maximálně, jak to šlo!

Poslední roky se na našem území nedostává srážek, jsou velmi nerovnoměrně rozložené v průběhu roku a jejich úhrn je nižší než dlouhodobý průměr. To má vliv nejen na průtoky vody ve vodních tocích, na objemy vody ve vodních nádržích, ale i na hladiny podzemních vod.

„Jedním z nástrojů, jak se s nedostatkem vody vyrovnat, jsou vodní nádrže. Umožní nejen vodu pro činnost člověka využít, ale v nejvíce potřebném období ji dokáže i nabídnout přírodě – vodním tokům,“ uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Aktuálně máme zhodnocený stav ke konci března 2020. Od té doby se průtoky v řekách pomalu snižují. Nádrže, u kterých dochází k přechodu ze zimní zásobní hladiny na letní zásobní hladiny, nadále plníme. Jedná se o nádrže Janov, Skalka, Újezd, Stanovice a Jesenice. S ohledem na pozvolný pokles průtoků na přítocích se plnění těchto nádrží zpomaluje, nebo zastavuje.

Naplnění nádrží je v současné době dostatečné, a to i pro případ, že bude v budoucím období nastávat hydrologické sucho obdobné předchozím rokům. Výjimku tvoří nádrž VD Vidhostice, která byla naplněná jen na 67 %. Zde je cílem v nastávajícím období vodou nadmíru šetřit a uvolnit ji až v období kritického nedostatku vody v Blšance, který můžeme v letním období očekávat.

„S výjimkou VD Vidhostice byly ke konci března všechny vodní nádrže naplněné na 96 až 100 % svých zásobních objemů. Samozřejmostí je, že necháváme volné retenční objemy, které mají za úkol eliminovat účinky povodní,“ dodal Svejkovský.

Ani v současné době nikdo nedokáže předpovědět na několik měsíců dopředu, jestli přijde povodeň či ne. "Na velké části území registrujeme střední až vysoký deficit srážek v povrchové vrstvě půdy. Situace je zatím lepší než 2015 a 2018. Bohužel výhled počasí na nejbližší období není optimistický a lze předpokládat další růst deficitu vody v půdě," říká Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru