Neděle 7. březen 2021
Svátek má Tomáš

Teplice - Víte, která rostlina je poslem jara na jižní Moravě? … ne? a právě tato nádherná rostlina vykvetla i na skalce v botanické zahradě v Teplicích a alespoň prostřednictvím aktuální fotografie ji můžeme představit.

„Jedná se o koniklec velkokvětý, tedy Pulsatilla grandis. Je to dobře známý symbol jara teplých oblastí Moravy, kde roste na slunných a především vápencových stráních, na skalních i travnatých stepích, často v bohatých porostech, vzácněji i v křovinách a lesních světlinách a též ve vinohradech a sadech.

1803pulsatilla2

Malá ukázka květů dalších druhů konikleců. Foto: Botanická zahrada Teplice

Rod Pulsatilla čítá na 20 druhů, dost často se názvy některých druhů prolínají s blízkým rodem Anemone, čili sasanka. U nás v České republice se v přírodě můžete setkat s cca 5 druhy, které jsou všechny chráněny zákonem. Potkáte-li je v přírodě, netrhejte je, prosím, a ani se nesnažte je přesazovat. Přesazování je stejně v naprosté většině neúspěšné, rostliny mají lehce zranitelný dlouhý kořen. Výsevy ze semen jsou mnohem úspěšnější.

Určitou zajímavostí je, že se v minulosti koniklec používal v lékařství, jeho kořen údajně spolehlivě zaháněl morovou nákazu “ uvádí Petr Šíla z botanické zahrady v Teplicích.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací