Úterý 31. březen 2020
Svátek má Kvido

Most - Ví někdo, co se tu děje? V Mostě došlo k jevu, na který nemáme zatím odpověď. Naši redakci na něj včera upozornila čtenářka. Pod jedním jediným stromem jsou ve velkém množství telíčka mrtvých čmeláků.

"V ulici Pod Šibeníkem, v dlouhé aleji podél silnice, je řada stromů, samá lípa. Ale u Bilba Šmak je jeden strom, a pod tímto stromem je spousta mrtvých čmeláků. A tím nemyslím, že se rozhlédnete a uvidíte 10 čmeláků, ale opravdu stovky! Je to strašně zvláštní a zároveň i děsivé," popisuje čtenářka. Redakci poskytla snímky, které její slova potvrzují.

Proč se to děje zrovna pod tímto stromem? Okolo je spousta dalších stromů, kde k ničemu podobnému nedošlo. "S naší přírodou to jde "z kopce" a hmyz je velice důležitý. Proto mám velké obavy, proč tam umírá tak veliké množství čmeláků," dodává.

Redakce zasala snímky odborníkovi k vyjádření, na odpověď čekáme. Do té doby možná najde vysvětlení někdo z vás. Nabízíme dvě možnosti níže.


 

V Česku se již podobné případy vyskytly. Například na Karlovarsku hynuli čmeláci výhradně pod lipami. Stromy přitom nebyly nijak ošetřovány chemikáliemi. Předpokládalo se, že listnáče napadl škůdce, který následně zapříčinil smrt čmeláků. Dalším vysvětlením mohou být cizokrajné druhy lip. Ty čmeláky lákají velmi vonným nektarem, který ale není dostatečně výživný, aby pokryl energetický výdej tohoto hmyzu. Paradoxně proto umírají hlady.

Tvořte i vy s námi aktuální a pestré zpravodajství pro ostatní čtenáře. Povedlo se vám zachytit nějakou zvláštnost? Jste svědky aktuálního dění? Máte čerstvé informace z provozu na našich silnicích? Napište nám, pošlete nám fotku či video na WhatsApp 737 058 283, do zpráv na Facebooku či mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkujeme.

1007cmelaci2

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací