Čtvrtek 28. květen 2020
Svátek má Vilém

Ústecký kraj - Čtyři případy onemocnění klíšťovou encefalitidou zaznamenali hygienici v minulém týdnu u dospělých osob z různých okresů Ústeckého kraje.

O výskytu klíšťové meningoencefalitidy, tedy zánětu mozku a mozkových blan přenášeným klíšťaty, informovala Krajská hygienická stanice Ústeckého týdne v souhrnu epidemiologické situace na území kraje ve 24. týdnu tohoto roku. Ani jeden nemocný nebyl proti klíšťové encefalitidě očkován.

Od začátku roku 2019 bylo v Ústeckém kraji hlášeno 7 onemocnění klíšťovou encefalitidou. Ve srovnatelném období roku 2018 to bylo pět onemocnění.

Více o klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je závažné infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Přenáší se na člověka ze zvířat, především infikovaným klíštětem, méně častý způsob přenosu je konzumace syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat (kozy, krávy, ovce) nebo poranění při odstraňování klíštěte domácímu zvířeti.

Pozdní odhalení klíšťové encefalitidy nebo její komplikovaný průběh může zanechat trvalé následky – chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a schopnosti soustředit se, sníženou výkonnost, deprese či obrnu končetin. Nejvhodnější ochranou před tímto onemocněním je očkování. Doporučuje se zejména lidem, kteří se pohybují v přírodě, sportují nebo chodí na pravidelné procházky – zahrádkářům, turistům, rybářům, houbařům, vodákům, cyklistům, majitelům psů a koček.

O očkování by měli přemýšlet především senioři, u nichž bývá průběh nemoci vážnější a hrozí u nich vyšší riziko trvalých následků Ačkoliv má Česká republika dlouhodobě jeden z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy v Evropě, ochrana populace prostřednictvím očkování se nijak výrazně nezvyšuje.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací