Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Chomutov – Jak se měnila středověká ulice v široký bulvár pro prvomájové průvody, popisuje nová výstava v Chomutově. Věnuje se historii nejdelší místní Palackého ulice.

Výstavu zahájí komentovaná procházka v neděli 26. prosince. Začne u Chomutovské knihovny a skončí v kruhovém objezdu u autobusového nádraží, kde budou ve vitrínách v podchodech umístěny výstavní panely s informacemi o historii ulice. V této Galerii Město bude k vidění do konce ledna.

„Je to jeden z dalších projektů, kdy se věnujeme místní historii. Zajímá nás především moderní historie 20. století, ale u Palackého podáváme i rámcové informace o vzniku a vývoji ulice od středověku dodneška,“ říká jeden z autorů výstavy Jan Rödling z chomutovského spolku Kuprospěchu, který výstavu pořádá.

Ulice prošla několikrát velkou proměnou, tou zdaleka největší ale v 60. až 80. letech 20. století, kdy po staletích ulice prakticky zmizela a místo ní vyrostla nová široká třída. „Měli jsme také možnost mluvit i s panem architektem Vratislavem Štelzigem, letos bohužel zesnulým, který ulici spolu s kolegou projektoval,“ dodává Rödling. Vedle informací o historii ulice najdete na výstavě dobové i současné fotografie ulice.

Sraz je v neděli 26. prosince ve 14:30 před hlavním vchodem do Chomutovské knihovny, celá akce se koná venku a je zdarma. Výstava je podpořena městem Chomutovem.

2112plakat

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz