Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek má Sabina

Kadaň - Odpoledne plné zábavy si mohou v sobotu 19 září užít dívky i dámy v Kadani. Stačí se vyšňořit jako bílá paní a vyrazit na Mírové náměstí do průvodu. Akce začíná ve 14.00 hodin a kostým je možné si vyrobit i na místě.

Není bílá paní jako bílá paní. Většina jich pobývala a někdy ještě stále pobývá na hradech a zámcích, leckterá byla historickou osobou, jiná neznámým duchem.

V Kadani je také jedna bílá dáma – sama radniční věž, jejíž gotická helmice se podobá burgundskému čepci, který je pro bílé paní ve střední Evropě typický. V Želině pak ve středověku žily dobré bílé paní, tamější magdalenitky, jeptišky, které se jako ty hradní dostaly rovněž do legend.

Průvod bílých paní je událostí pro všechny holčičky, dívky, mladé dámy i jejich maminky a babičky. Má nám připomenout význam čistoty, kterou ve středověku bílá barva symbolizovala. Malé i velké slečny a dámy si z domova mohou vzít bílé šaty či jiné svršky – pokud takové nenajdou, na místě bude připravenou bílé plátno, které službu udělá. Všechna děvčata si na náměstí vyrobí burgundský čepec z papíru šitý přímo na míru.

Od 14.00 do 15.00 hodin bude na náměstí krom dílny na čepce také několik dalších stánků s aktivitami pro mladé dívky i pány a samozřejmě občerstvení. Muzeum čarodějnic bude s dětmi tvořit škapulíře – středověké amulety s originální směsí bylinek. V 15 hodin se pak vydá průvod do kostela sv. Vavřince v Želině, kde se setká s bájnou Bílou paní želinskou.

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací