Středa 5. srpen 2020
Svátek má Kristian

Klášterec nad ohří - Již druhým rokem se bude konat akce, která přiblíží osudy zaniklých obcí na Klášterecku. Jedná se zejména o Mikulovice a Vernéřov, které musely ustoupit plánované výstavbě popílkoviště pro elektrárnu Prunéřov.

Z tohoto plánu nakonec sešlo, přišly změny nejen politické (po listopadu r. 1989), ale i technologické, a to odsíření. Obce už byly ale zlikvidované, ne však zcela. Zůstala kaplička u cesty mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní, nad níž se klene Mikulovická lípa, a také kostel sv. Mikuláše. Jeho obnovená kupole je vidět mezi stromy třeba od cesty z Chomutova do Klášterce nad Ohří, mezi poli a zalesněným návrším.

Kostel tak zůstal jako jisté memento, podobně jako v Mostě byl kostel Nanebevzetí Panny Marie po likvidaci historické části města přesunut na kolejích, tak tady byl ponechán na místě. V krajině plné stromů a dnes již jen občas viditelných zbytků původních domů. Zůstal i původní hřbitov kolem kostela, který je upraven v pietní místo, dávno se tu již nepohřbívá, většina hrobů byla odvezena jinam. Převládá tu přírodní ráz krajiny i určitá kultivovanost místa, o kterou se stará kadaňská farnost. A právě ve spolupráci s farností tu za finanční podpory města Klášterce nad Ohří pořádá paní Vlasta Fišrová kulturní akci, která připomíná historii místa, a příchozím dává zažít zdejší genius loci.

Abyste se sem dostali, musíte ujít aspoň pár metrů pěšky, když necháte své auto u silnice pod mírným vrškem, nebo se vydáte i delší pěší cestou třeba právě z Klášterce nad Ohří nebo Kadaně. Hendikepovaní mohou přijet osobním autem až před kostel. Je možné přijet i na kole.

Vloni přenesla paní Fišrová výstavu o historii obcí a přidala k ní i vyprávění architektů Jaroslava Pachnera a Ladislava Komrsky o tom, jak je kostel, který pochází ještě z období gotiky, cenný, letos bude v kostele výstava několika výtvarníků, kteří mají vztah k tomuto regionu. Zanechali tu již viditelnou stopu - grafik, malíř a sochař Herbert Kisza z Kadaně, malířky Marie Svobodová a Naďa Hoštová z Chomutova, či se ve své tvorbě dotkli duchovních témat jako například příležitostný malíř Zdeněk Fišr z Chomutova. Svou tvorbu představí i Jitka Větrovská z Klášterce nad Ohří, která tvoří pastely se vsazenými minerály z Krušnohoří. Tato tvorba byla oceněna certifikátem Regionální produkt Krušnohoří.

Akce s názvem Živá kronika Mikulovic a Vernéřova se koná v sobotu 27. července od 10 hodin. V úvodu zazpívá skladbu Ave Maria studentka konzervatoře Martina Heroldová z Kadaně, a po krátkém představení vystavujících výtvarníků promluví studenti z kláštereckého gymnázia, kteří se věnují sběru vzpomínek pamětníků. Představí tak svůj projekt, který začal vznikat před rokem. Literátka Markéta Kurešová přečte svou povídku, která souvisí s hledáním a nacházením pokladů zdejšího kraje.

Od 12 hodin zde bude i výtvarná dílna Nadi Hoštové pro malé i velké. A na závěr odpoledního programu přijedou hudebníci z Perštejna, a to Janek & kapela. Poté pan farář Josef Čermák pronese závěrečné duchovní slovo a požehná nám na cestu.

Občerstvení v podobě jídla a pití si raději vezměte s sebou, i když pořadatelé chystají na 12 hodinu menší posezení v trávě před kostelem, nejedná se totiž o hlučnou komerční akci s prodejními stánky. A možná i o to cennější, pro vnímavější návštěvníky. Přijeďte a uvidíte. Vstupné je dobrovolné.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací