Středa 27. říjen 2021
Svátek má Šarlota a Zoe

Kadaň – V Kadani začíná dnes (13. srpna) řezbářské sympozium s názvem Včelařská galerie Krušných hor. Čtyři čeští a tři němečtí řezbáři vyrobí během týdne v areálu Františkánského kláštera a na kadaňském náměstí sedm klátů (dřevěných úlů) s včelařskými a krušnohorskými motivy. Přijďte se podívat, jak budou vznikat pod rukama sedmi šikovných českých i německých řezbářů.

Včelaření a předtím brtnictví má v Krušných horách dlouhou tradici po obou stranách hranice. Mezičlánkem mezi středověkým získáváním medu a moderním včelařením byly kláty (dřevěné špalky se stříškou) a slaměné košnice. Kláty byly často umělecky pojaté. Dnes se včely chovají v rozebíratelných nástavkových úlech.

Přijďte se podívat, jak budou vznikat pod rukama sedmi šikovných českých i německých řezbářů Herberta Kiszy (Kadaň), Jitky Kůsové (Klášterec nad Ohří), Josefa Švancara Šporgyho (Boleboř), Jaroslava Stejného (Jirkov), Paula Brockhageho (Aue), Thomase Suchomela (Altenberg) a Jörga Seiferta (Annaberg-Buchholz).

Výsledkem řezbářského sympozia s názvem Včelařská galerie Krušných hor bude vytvoření sedmi uměleckých klátů. Čtyři čeští a tři němečtí řezbáři vyrobí během týdne v areálu Františkánského kláštera a na kadaňském náměstí sedm klátů s včelařskými a krušnohorskými motivy. Kláty budou poté sloužit jako rozebíratelné, zezadu přístupné úly a budou dlouhodobě vystaveny ve Františkánské zahradě v Kadani vedle již fungujících klasických včelích úlů. Včelařská galerie pod širým nebem bude doplněna o model dělitelného slaměného úlu, který vytvořil Johann Nepomuk Oettl, a pozorovacím úlem, který by sloužil jako ukázka života v úlu pro veřejnost.

Sympozium bude probíhat od 13. do 15. srpna ve Františkánských zahradách, poté se přesune na Mírové náměstí, které jej bude hostit od 16. do 18. srpna. Poslední den proběhne na náměstí také slavnostní vernisáž s kulturním programem. Následovat bude 19. srpna od 14 hodin včelařské setkání, které nabídne sérii přednášek o včelařství včetně ochutnávek regionálního kadaňského medu.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací