Úterý 29. listopad 2022
Svátek má Zina

ČR, Chomutov – Od pondělí 8. srpna po setmění bude možné sledovat na obloze nejznámější meteorický roj – Perseidy. Astronomická podívaná bude k vidění až do neděle 14. srpna.

Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Co je samozřejmě pro sledování úkazu důležité, to je příznivé počasí. Předpokládané maximum nastane v noci z pátku na sobotu 12. - 13. srpna.

Astronomická společnost Chomutov zve nejen všechny příznivce astronomie na společné pozorování meteorického roje, a to od pondělí 8. do neděle 14. srpna vždy od 21:00 hodin „Na hvězdárně“ v Chomutově - na louce vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ulice naproti kostelu Sv. Barbory).

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení, vhodnou obuv. Pokud se zdržíte déle, přineste si kempinkovou židli nebo rybářskou stoličku. Žádný alkohol a cigarety, akcí se účastní i děti. Pod noční oblohu přicházejte s úctou a pokorou. Chovejte se slušně a ohleduplně k sobě navzájem a k okolní přírodě. Svým pozorováním nerušte okolí. Vstup je zdarma.

Meteorický roj Perseidy

Jde o zbytky komety Swift-Tutle 1862 III. Aktivita Perseid vyvrcholí v noci z 12. na 13. srpna kolem druhé hodiny ranní. Očekává se, že bychom mohli zahlédnout až 110 meteorů za hodinu.

První zmínky o úkazu pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince (~230-258). Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.

Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami, a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se ke Slunci přiblíží až v roce 2126. Každý rok Země na své dráze kolem Slunce prochází prachem, který je rozptýlen za kometou. Drobné prachové částice se střetávají s atmosférou Země a na noční obloze krátce zazáří jako meteory.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz