Středa 18. květen 2022
Svátek má Nataša

Chomutovsko - Desetitisíce blesků, statisíce odběratelů bez dodávky elektřiny. Takový byl ve zkratce pondělní den ve střední Evropě, respektive v Česku a hlavně v Polsku, kde meteorologické přístroje zaznamenaly cca 25 000 elektrických výbojů známých jako blesky. Sněhové bouřky, které se prohnaly Polskem, se vytvořily na studené frontě, která prošla i Českem. A i u nás se objevilo několik sněhových bouřek, mimo jiné na Ostravsku. V severozápadních Čechách tentokrát nic, nicméně nezapomínejte, že první elektrické výboje roku 2022 byly zaznamenány v okresech Most a Teplice (nad Krušnými horami), a to už 3. ledna.

Bouřkám se v našich končinách v chladnější části roku moc nedaří, ale čas od času se vyskytnou. Samozřejmě, že s klasickými letními bouřkami se úplně srovnávat nemohou, to dá rozum. Každopádně bouřilo a vo tom to je. Ale bouřlivě by bylo i bez sněhových bouřek, neboť fičel severozápadní vítr. Na Sněžce rychlostí (v nárazech) až skoro 200 km/h, přesně až 194 km/h, přičemž na vrcholcích Krušných hor měl rychlost do 100 km/h. Na stanici v Ústí nad Labem, na té, která je v kopcích nad samotným městem, bylo naměřeno až 83 km/h. To už je pořádnej fičák. A pozor, na Milešovce byl naměřen poryv o síle až 130 km/h.

Už během pondělního večera větry utichly a nastal větrný mír. Protože však nežijeme v dokonalém světě (to teda fakt ne), tak tento mír nebude mít dlouhého trvání. Ostatně, z titulku víme, že ještě před víkendem nás zase potrápí větry. A co o víkendu?

18. ledna: Mraků až až, ale srážek poskrovnu. Pouze na horách asi nastane nějaká ta sněhánka (slabá). Nejvyšší odpolední teploty okolo 0 až 4 °C, nejnižší ranní teploty kolem 0 až -4 °C.

19. ledna: Do cca poledne velká oblačnost, pak se od západu vyjasní, ale naneštěstí jen na asi 5 nebo 6 hodin, plus minus, potom se od západu zase zatáhne. Nejvyšší odpolední teploty okolo -1 až 3 °C, nejnižší ranní teploty kolem -1 až -5 °C. Jo, srážkové úhrny žádné.

20. ledna: Opět dorazí čerstvé až silné severozápadní proudění, a to víceméně ze stejného důvodu, proč dorazilo v pondělí. Nad Britskými ostrovy bude tlaková výše, nad severní a východní Evropou naopak tlaková níže. Česko bude dalo by se říci přesně mezi těmito tlakovými útvary, z čehož plyne větrné počasí. Detaily se nezdržujme, prostě bude foukat. Jak moc? V podstatě jako v pondělí, takže sem tam středověk (nou elektřina), sem tam strom nebo větev na silnici... Teď se nabízí otázka, jak to tady bude za nedobrých povětrnostních podmínek vypadat v době, kdy všechno, od aut až po rychlíky do Práglu, bude řídit umělá inteligence? Á, no jo, tou dobou asi budou lidé mít jiné starosti... No nic. Foukat bude. A co sněžit? Taky bude. Ale ne nijak extra, až na hory, kde pár čísel připadne. Nejvyšší odpolední teploty okolo -2 až 2 °C, nejnižší ranní teploty kolem těch samých hodnot.

Předběžný odhad na víkend: Uklidnění větru, plná vláda tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy. Srážek nemnoho (nic), maxima do -2 až 2 °C. Taková normální středoevropská zima prostě.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz