Středa 20. leden 2021
Svátek má Ilona

Chomutovsko - Svatý Martin slova jedné z pranostik opomněl, když oře svého bílého zase zapomněl. Na přání mnohých si nevzpomněl, nenávistný tón všude se rozezněl: ‚‚Kaj se, kaj se, Martine, ty jeden hřísnej chalane!‘‘ Přestože počasí továrnou na přání není, je vzhledné, když v pozdní podzimní den za okny sněží. Přeci jen již stromy nahé býti, není lepší na sobě bílý plášť míti? Letos nejen stromy se sněhu nedočkaly, co nejbližší dny si pro nás přichystaly? No nic – dost už bylo rýmování, skončeme už s touto preambulí!

Paraskavedekatriafobie, téže friggatriskaidekafobie. Pakliže jste o posledním dnu uplynulého pracovního týdne nevyšli ven ani v absolutně neprodyšném protivšemu obleku, nejspíše víte, oč jde. Správně, paraskavedekatriafobií či friggatriskaidekafobií je míněn chorobný strach z pátku třináctého. Dobrá zpráva, letos nás již žádný pátek třináctého nečeká. Vlastně, ten nejbližší bude až v srpnu 2021. A kdoví, co do té doby můžeme čekat. Tak jako tak, poslední pátek třináctého roku 2020 nejenže přežil koronavirus, ale také požil mlhy a nízkou inverzní oblačnost. Vykouklo na nás slunce a rtuť v teploměrech atakovala desetistupňovou hranici. Třeba v naší metropoli Ústí nad Labem, stanice Vaňov naměřila až 11 °C. Jen tak pro zajímavost – okolo páteční 22. hodiny Teplice hlásily 9,6 °C, což byla nejvyšší hodnota v celém Česku. Denní maximum bylo v podstatě stejné jako v Ústí, čili rekord pro 13. listopad odolal. Pochází z roku 2010 a je jím 16,6 °C. Naopak 13. listopadu 1983 bylo až -6,0 °C.

Nejdřívějším datumem první sněhové pokrývky je v případě Teplic 31. říjen 1988, kdy v Teplicích ležely 2 cm sněhu. Kdypak se Tepličané dočkají prvního sněhu sezony 2020/2021? Přinejmenším v nejbližší přítomnosti to nebude:

SOBOTA ČTRNÁCTÉHO: Zpočátku, v noci a ráno, velká oblačnost, které však vzápětí razantně ubude a až do večera nepřibude. Takže suma sumárum krásný slunečný den. Víkendový den, pro mnohé první den prodlouženého víkendu. Ačkoli víkend v době koronavirové trochu změnil význam, že? Sobotní nejvyšší odpolední teploty okolo 10 až 12 °C.

NEDĚLE PATNÁCTÉHO: Kvůli jižnímu větru se ke slovu znovu dostane inverze. Již během noci nejspíše celý Ústecký kraj pohltí mlhy a nízká oblačnost, které ze z Podkrušnohoří opravdu chtít nebude. Aby jo, když tu máme České středohoří a všemožné kopce na straně jedné a Krušné hory na straně druhé. Fádní šedá bude sužovat i celou Moravu a většinu Slezska, tedy nebudeme sami. Nejvyšší odpoledni teploty okolo 6 až 8 °C, ráno v minimu kolem pětky.

PONDĚLÍ ŠESTNÁCTÉHO: Nový týden odstartuje proměnlivou tváří. Díky frontě, která se přižene od západu. Do cca 7. až 8. hodiny ranní oblačno až zataženo, ale s velkou pravděpodobností zcela beze srážek. Poté, po dobu 60 až 120 minut, jasno až skoro jasno, později se vedení opět ujmou mraky. Srážky ne. Nejvyšší odpolední teploty okolo desítky, ráno v minimu kolem pětky.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací