Středa 27. říjen 2021
Svátek má Šarlota a Zoe

Ústecký kraj – Zkoušky odborné způsobilosti potřebné k získání zbrojního průkazu skládalo v minulém týdnu pět desítek uchazečů z Ústeckého kraje.

Žadatelé o vydání zbrojního průkazu absolvovali v předešlém týdnu zkoušky odborné způsobilosti, jejichž průběh zajišťují policisté odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

V současné době je v Ústeckém kraji 20 863 držitelů zbrojních průkazů. Od roku 2016 se jejich počty významněji nemění. Nejvíce je zastoupena skupina držitelů, kteří mají zbrojní průkaz k ochraně zdraví, života nebo majetku. Těch je 18 260. Jeden držitel ale může mít zbrojní průkaz více skupiny. Například k loveckým účelům je vydáno 6 216 průkazů, ke sportovním 10 357 a k výkonu zaměstnání 5 163. Ke sběratelským účelům je vydáno k prvnímu pololetí letošního roku 5 431 průkazů.

V kraji je 57 402 registrovaných zbraní. Jejich počet narůstá. V roce 2016 to bylo 52 170 zbraní, v roce 2018 už 55 153 zbraní.

Kdo může zbrojní průkaz získat?

Žadatel musí v první řadě dovršit požadovaný věk (18 nebo 21 let podle účelu užívání zbraně) a následně se přihlásit a poté vykonat zkoušku z odborné způsobilosti, která se skládá ze dvou částí. První je teoretická část, která obsahuje test ze znalosti zákona o zbraních číslo 119/2002 Sb., druhá část je praktická, která se skládá z bezpečné manipulace se zbraní, částečného rozebrání zbraně nezbytné k vyčištění zbraně a odstranění případné závady vzniklé při střelbě a ze samotné střelby na terč. (Další informace ke zkouškám odborné způsobilosti)

Pokud uchazeč zkoušku úspěšně absolvuje, je mu zkušebním komisařem vystaven doklad o odborné způsobilosti držet nebo nosit zbraň a střelivo. Tento doklad předloží společně s potvrzením lékaře o zdravotní způsobilosti k držení střelné zbraně na pracoviště odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. K vydání zbrojního průkazu dále policie prověřuje, zda je žadatel bezúhonný (nemá záznam v rejstříku trestů) a spolehlivý (v posledních třech letech se nedopustil dvou přestupků, které jsou v zákoně přímo vyjmenovány - nejedná se např. o přestupky na úseku dopravy). Pokud žadatel všechny tyto podmínky splní, je mu zbrojní průkaz vydán. (Více informací k vydání zbrojního průkazu)

O náročnosti zkoušky svědčí i úspěšnost žadatelů, která se pohybuje zpravidla mezi 60 a 70 %. Méně úspěšní bývají žadatelé v teoretické části, kterou nesplní kolem 30 % uchazečů, při praktické části to bývá cca 5 až 15 %.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací