Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek má Sabina

Ústecký kraj - Je před námi poslední víkend astronomického léta 2020, které skončí v úterý 22. září v 15:30 SELČ podzimní rovnodenností. Loni poslední víkend astronomického léta připadl na 21. a 22. září a počasí se vskutku vydařilo, neb po oba dva dny byla jasná obloha a nejvyšší odpolední teploty dosahovaly nejčastěji 20 až 22 °C. Letos nás čeká to samé.

Ještě se ale na moment vraťme do minulosti. První tři dny tohoto týdne, tj. 14., 15. a 16. září, byly tropické. Jak v Ústeckém kraji, tak i v dalších krajích padla třicetistupňová hranice. Nejtepleji bylo v úterý, kdy v Doksanech mezi Lovosicemi a Roudnicí nad Labem teplota vystoupala na 32,5 °C. Doksany díky tomu byly nejteplejším místem celé republiky.

Dosti teplé úterý má za sebou mimo jiné Most, který naměřil až 31 °C, podobně jako řada dalších míst v severozápadních Čechách. Padaly i teplotní rekordy. Nejteplejší 15. září za celou dobu meteorologických pozorování kromě Mostu, který přesně naměřil 30,6 °C, prožili i v Ústí nad Labem, na stanici ve Vaňově teplota vystoupala na 30,2 °C.

Čtvrtek byl již díky vpádu chladnějšího, původem subpolárního vzduchu chladnější. Slunečních paprsků však příliš neubylo. A v nadcházejících dnech jich opět přibude, a to na maximum.

PÁTEK 18. ZÁŘÍ

Střed tlakové výše, po jejíž přední straně k nám pronikl chlad od severu, se tak nějak rozšíří i do českého vzdušného prostoru, a tak nebe znovu zmodrá. Úplně, počínaje a konče východem slunce na nebi neuvidíme jediný mrak, stejně jako před jeho východem i po jeho západu. Prostě nádherný, slunečními paprsky zalitý den. Sympatické budou i teploty, po poledni se zastaví na hodnotách okolo 20 °C.

SOBOTA 19. ZÁŘÍ

Co se rozmístění tlakových polí nad střední Evropou týče, nedojde k žádné změně. A tak i tentokrát budeme moci vystavit naše výstavní těla slunci a přijímat vitamin D v nejčistší čistotě. Tedy, jedna decentní komplikace by se našla, vysoká oblačnost. Nebude jí ale mnoho a objeví se jen přechodně, tzn. na chvilku. Sečteno a podtrženo žádný problém. Odpolední maxima okolo 21 °C, ranní minima kolem 8 °C (v horských mrazových kotlinách teplota klesne k nule).

NEDĚLE 20. ZÁŘÍ

Nad Švýcarskem pobude tlaková níže, která nejen Švýcarům dopřeje mraky a nějaké ty dešťové kapky. Počasový osud Čechů zůstane v rukách tlakové výše, a proto se na ně usměje slunce. Ne, vážně, i konec týdne se ponese ve znamení modré oblohy, když pomineme trošičku oblačnosti typu cirrus (vysoká oblačnost). Odpolední maxima okolo 22 °C, ranní minima kolem 10 °C.

PONDĚLÍ 21. ZÁŘÍ

Jak starý týden skončí, tak nový začne. Slunečná obloha, odpolední maxima okolo 24 °C, ranní minima kolem 10 °C. Toť očekávaný počasový průběh prvního pracovního dne.

Prozatím to vypadá, že s pátkem 25. září dorazí pan podzim, přesněji řečeno hodně mraků, srážky a hlavně citelné a déletrvající ochlazení. Do té doby bychom si ale měli užívat slunce a až letních teplot. Tak neváhejme a užijme si dost možná poslední (skoro) letní dny roku 2020!

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací