Úterý 7. červenec 2020
Svátek má Bohuslava

Chomutov - „Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“, praví stará pranostika. V březnu rozhodně za žádná kamna nelezte, ale přijďte se na ně podívat do Oblastního muzea v Chomutově.

Od března tam probíhá výstava „Kachle sedmi století. Svět kachlových kamen“, která volně navazuje na krajskou výstavu Oblastního muzea a galerie v Mostě (2017/2018). Představuje vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky až po počátek 20. století. Výstava ukazuje širokou škálu technik a motivů, které se při výrobě kachlů používaly. Umělecká výzdoba kachlů odráží náboženský i společenský život konkrétního historického období a jeho duchovní i světské hodnoty.

A na co se návštěvníci mohou těšit? Například na modrobílá válcová empírová kamna, která patrně v 1. polovině 19. století vyhřívala chomutovskou radnici. K vidění budou také nejstarší gotické komorové kachle s vyobrazením obrněných jezdců z hradu Kyšperka u Krupky nebo pestře glazované renesanční kachle z hradu Egerberku u Klášterce nad Ohří. A pokud netušíte, jak vypadal a k čemu sloužil kamnovec, poznejte krásný exemplář z roku 1796. Byl vyrobený v někdejší Gabrielině Huti – obci v nejsevernějším výběžku chomutovského okresu.

Doprovodný program k výstavě:

 • Sobota 18. dubna – Mezinárodní den památek a sídel
  od 14 hod. – Komentovaná prohlídka výstavy s historičkou umění Mgr. Jitkou Šrejberovou, Ph.D. z Oblastního muzea a galerie v Mostě
  + hudební vystoupení
 • Sobota 16. května – Muzejní noc
  Zajímavosti ze světa kachlů. Přednáška a prohlídka výstavy s jejími autorkami
  Workshop s malováním kachlů
  Koncert u kamen (klasická hudba ve výstavním sále)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací