Středa 5. srpen 2020
Svátek má Kristian

Chomutov - Evropský testovací týden je mezinárodní kampaň, která má zvýšit povědomí včasném testování na HIV a žloutenku typů B a C. Do akce se zapojuje i Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, který provozuje 19 poraden HIV/AIDS v 18 městech v celé republice.

„Otevřeno má všech devatenáct HIV/AIDS poraden v devíti krajích,” informovala MUDr. Daniela Fránová, která poradny HIV/AIDS na zdravotním ústavu vede. „Testování samozřejmě probíhá po celý rok, ale právě Evropský testovací týden a následující Světový den AIDS je dobrou příležitostí, jak testování připomenout,” doplnila.

Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut.

„Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog,“ připomněla lékařka.

Včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září 2019 přibylo 181 nově diagnostikovaných HIV pozitivních, což je o necelou dvacítku více než za stejné období v loňském roce.

V Chomutově probíhá testování na poliklinice na adrese Kochova 1185 v pondělí a ve středu, vždy od 7 do 10 hodin.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací