Středa 5. srpen 2020
Svátek má Kristian

Most - Lidé z hnutí Limity jsme my obsadili v pondělí ráno budovu těžařské firmy Severní energetická v Mostě. Požadují klimatickou spravedlnost a bezodkladný konec uhlí. Událostí se již zabývají policisté.

V pondělí nad ránem pronikla skupina lidí z hnutí Limity jsme my do mosteckého sídla uhelné společnosti Severní energetická (SevEn), kde vyvěsila transparenty požadující bezodkladné ukončení těžby a spalování uhlí. K protestu si vybrali den, kdy v Praze zasedá uhelná komise, upozorňují na fakt, že spalování uhlí výraznou mírou přispívá ke klimatické krizi a oteplování planety.

Na místě před budovou bylo před desátou hodinou dopolední několik hlídkujících policistů a připraveni byli i další policisté.

Do budovy podle policie neoprávněně proniklo devět osob. „V současné době policisté zajistili dvě osoby. Nyní jsou na obvodním oddělení v Mostě, kde s nimi probíhají procesní úkony,“ uvedla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Pod transparentem vyseli před desátou hodinou dva aktivisté, další byli vidět v oknech u mostu, spojujícího dvě budovy firmy. Protest je podle h nutí Limity jsme my nenásilný.

2511uhli

Transparent vyvěšený na mostě spojujícím dvě budovy. Foto: Oldřich Hájek

Hnutí Limity jsme my požaduje uzavření elektráren Chvaletice a Počerady a zahájení konce těžby a spalování uhlí. „Pokud se chceme vyhnout klimatickému rozvratu, je potřeba co nejrychleji ukončit využívání hnědého uhlí v energetice a zajistit důstojnou budoucnost obyvatelům uhelných regionů,“ uvádí členka hnutí Limity jsme my Veronika Dombrovská.

"Nemá cenu vést diskuzi s fanatiky a výtržníky, každý bojuje za zdravé životní prostředí po svém – zatímco jedni porušují zákony a exhibují v médiích, my investujeme miliardy do ekologizace a přírodně blízké rekultivace," uvedla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Sev.en Energy.

Před budovou Úřadu vlády se dnes také chystá demonstrace, kterou ve spolupráci s hnutím Limity jsme my pořádá organizace Extinction Rebellion.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací