Sobota 30. květen 2020
Svátek má Ferdinand

ČR – Slzy svatého Vavřince nebo Perseidy. Pod těmito názvy je známý meteorický roj, jehož vrcholná aktivita se blíží. Jde o úkaz, který lze po setmění sledovat pouhým okem, pokud to počasí dovoluje.

Jde o zbytky komety Swift-Tutle 1862 III. Aktivita Perseid vyvrcholí v noci z 12. na 13. srpna kolem druhé hodiny ranní. Očekává se, že bychom mohli zahlédnout až 110 meteorů za hodinu.
První zmínky o úkazu pocházejí z poloviny 3. století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince (~230-258). Několik dní po jeho popravě 10. srpna 258 podle lidí z nočního nebe padaly třpytivé slzy a od této události jsou Perseidy lidově známé jako „slzy svatého Vavřince“.

Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteorů s kometami, a dokonce určil, že původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862. Kometa s periodou 134 let se naposledy u Slunce objevila v roce 1992. Znovu se ke Slunci přiblíží až v roce 2126. Každý rok Země na své dráze kolem Slunce prochází prachem, který je rozptýlen za kometou. Drobné prachové částice se střetávají s atmosférou Země a na noční obloze krátce zazáří jako meteory.

Společné pozorování

Například v Chomutově zve všechny příznivce astronomie na společné pozorování tamní Astronomická společnost Chomutov. V pátek 10. srpna a v sobotu 11. srpna se zájemci sejdou ve 21 hodin v Chomutově „Na hvězdárně“ – na louce vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv. Barbory).

Perseidy lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí. Nezapomeňte si vzít vhodné oblečení, pití a svačinku. Pokud se zdržíte déle, přineste si kempinkovou židli nebo rybářskou stoličku. Astronomové prosí: „Žádný alkohol a cigarety. Pod noční oblohu přicházíme s úctou a pokorou. Chováme se slušně a ohleduplně k sobě navzájem a k okolní přírodě. Svým pozorováním nerušíme okolí. Děkujeme.“ Vstup zdarma.

Možné je také zajít na hvězdárnu na mosteckém Hněvíně. Otevřeno je tam v srpnu každou sobotu a neděli od 13:00 do 17:00 a od 17:30 do 21:00 hodin.

Hvězdárna na Písečném vrchu v Teplicích je z důvodu rekonstrukce pro veřejnost uzavřena.

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech má na sobotu 11. srpna od 17 hodin v programu seznámení veřejnosti s možnostmi pozorování meteorického roje Perseidy. V případě zájmu je možné se zúčastnit pozorování 13. až 14. srpna, které začne zhruba v jednu hodinu a skončí až o svítání.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací