Středa 28. září 2022
Svátek má Václav

Klášterec nad Ohří - V zámeckém parku se pořád něco děje. Teprve před pár dny zde skončila největší prořezávka stromů od roku 2013, kdy několik desítek stromů bylo odborně ošetřeno a výchovné a hlavně zdravotní řezy pomohly zvýšit bezpečnost návštěvníků parku zejména v okolí cest.

"Pokáceny bohužel musely být dva suché javory u zdi směrem od brány k zámeckému rybníku a u lapiny jasanolisté vedle cesty od hlavní brány k řece byla nainstalována vazba, aby se zabránilo jejímu rozlomení. U vzrostlého javoru mléče u Ohře za slepým ramenem řeky musela být stará vazba vyměněna za novou, neboť již docházelo k jejímu zarůstání. Dokončen je také řez tisových skupin, které je třeba udržovat v určené výšce, aby nedocházelo k zarůstání průhledů a cest. Tím je dokončena hlavní údržba keřových skupin, která průběžně probíhala v parku od loňského roku," říká Libor Kocáb z odboru místního hospodářství.

Dále byl v horní části parku dokončen jarní úklid listí, v dubnu ještě proběhne kontrola a čištění skalních partií. Při té budou odstraněny uvolněné kameny a zkontrolovány nebezpečné převisy. Do parku se již vrátily opravené a natřené lavičky a postupně je obnovována květinová výzdoba na záhonech kolem kašny. Na vytyčených naučných dendrologických okruzích v parku budou vyměněny poškozené nebo nečitelné cedule označující nejvýznamnější stromy. Návštěvníky určitě potěší, že jména stromů na nových cedulích jsou vyvedena větším písmem, takže budou snáze k přečtení.

Práce v parku zmíněnými činnostmi ani zdaleka nekončí, blíží se zahájení sezóny - sekání trávy, i letos bude pokračovat boj s křídlatkou, proběhne výchovná prořezávka nových výsadeb a o nátěrech zábradlí, opravách zdí a mnoha dalších pracích ani nemluvě. I letos si návštěvníci užijí nejen výjimečnost bohatého dendrologického sortimentu parku či krásu romantických zákoutí a výhledů na řeku, zámek a okolní krajinu, ale zejména v květnu a červnu pak bude stát za to i procházka kolem druhově bohatých luk tvořených směsí lučních květin a travin. Na těchto loukách můžete najít devaterníky, jahodníky, jestřábníky, různé druhy jetele, kontryhele, kopretiny, mateřídoušky, rozrazily, řebříčky, sedmikrásky a mnohé jiné rostliny doplněné typickými travinami (jílky, bojínky, lipnicemi, kostřavami, psinečky a podobně). Určitě také již nikoho nepřekvapí kontrast těchto květnatých luk s vysokými květinami a travinami a nakrátko sekaných trávníků, jehož cílem je vrátit anglickému parku jeho původní "divoký" ráz a roztříštit jednolitost udržovaných ploch. To vše a k tomu množství motýlů a ptáků navázaných na tyto louky a na celý park pak určitě potěší nejen botaniky, dendrology, ale i "obyčejné" milovníky krásné přírody.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz