Úterý 28. červen 2022
Svátek má Lubomír

Jirkov - Už téměř dva roky chodí zástupci jirkovské radnice několikrát do měsíce na kontroly do bytů v problémových lokalitách. Vytvářejí tím jakýsi tlak na problémové nájemníky. Při kontrolách se řeší různorodé záležitosti - od úklidu, přes záškoláctví až třeba po nepřihlášené osoby v bytě.

„S kontrolami jsme začali v květnu 2016 a je to pravidelná akce. Při každé kontrole navštívíme tak osm bytů,“ potvrzuje místostarostka Dana Jurštaková, která se kontrol zúčastňuje. Do problémových lokalit chodí společně s pracovnicemi sociálního odboru, úřadu práce a také strážníky.

Při pochůzkách navštěvují konkrétní byty. Především je to v Nových Ervěnicích, ale také na horních sídlištích. Na některé problémové sousedy upozorňují lidé ze Sdružení vlastníků jednotek, jindy je rodina v hledáčku sociálního odboru například kvůli záškoláctví.

Jak Dana Jurštaková podotýká, kontroly jsou především tlakem na problémové rodiny. „Chodíme a ptáme se, zda už si sehnali práci, proč nechodí jejich dítě do školy, občas zjistíme, že jsou v bytech nehlášené osoby nebo nepřihlášený pes,“ jmenuje místostarostka namátkou témata návštěv.

Zároveň mají pochůzky ukázat slušným lidem z okolí, že městu není situace lhostejná. Což je přesně to, čeho si lidé ze zmíněných lokalit považují. „Tyhle kontroly jsou rozhodně vítaná věc. Spousta problémových nájemníků si z toho možná nic nedělá, ale my vnímáme jako plus, že to není městu jedno a snaží se s tím něco dělat,“ říká Šárka Rácová, předsedkyně SVJ jednoho z domů v Šimkově ulici.

Kontroly probíhají jednou za čtrnáct dní, v létě dokonce každý týden. A také místostarostka ví, že s některými problémovými obyvateli kontroly nehnou. „Někde začnou alespoň rychle uklízet, když nás vidí přicházet. K jiným ale můžeme chodit týden co týden a je to pořád stejné,“ říká. Přesto nemá Dana Jurštaková pocit marné práce. „Všichni víme, že je potřeba zásah ze strany zákonodárců. My ale chceme slušným lidem pomáhat hned a jak je v našich silách. S kontrolami nepřestaneme,“ dodává.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz