Čtvrtek 8. prosinec 2022
Svátek má Květoslava

Chomutovsko - Města Chomutov a Jirkov v letošním roce zásadně obnoví vozidlový park trolejbusů a autobusů městské hromadné dopravy. Celkem pořídí 30 nových vozidel (15 trolejbusů a 15 autobusů) za 274 062 754 korun.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova v dubnu až květnu uvede do provozu celkem 15 nových trolejbusů. Staré trolejbusy nahradí 5 nových dvanáctimetrových vozidel a 10 kloubových vozidel dlouhých 18 metrů. Nové trolejbusy nahradí téměř všechny stávající vozy, z nichž většina má za sebou více než 24 let provozu.

V letošním roce se v Chomutově a Jirkově postupně objeví také 10 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn za 65 milionů korun. Devět autobusů bude krátkých (12 metrů) a jeden bude kloubový (18 metrů). První dva nové autobusy byly již dopravnímu podniku dodány v březnu a dalších 8 vozů bude dodáno v prosinci. V lednu 2020 přibude do obnoveného vozového parku dalších 5 autobusů (tři 12ti metrové a dva kloubové).

Novinky ve vozech

Moderní nízkopodlažní trolejbusy a autobusy například nabídnou plošinu pro vozíčkáře. Nový vnitřní informační systém na LCD panelech zobrazí průběh linky po zastávkách, tarifní zónu, čas a další doplňující informace. Infopanely mohou využít města k informování občanů. Kromě dnes již standardního komfortního vybavení pro cestující i řidiče je ve vozidlech zabudovaný kamerový systém u všech dveří a na stropě, včetně couvací kamery. Novinkou je nové barevné provedení karoserie vozidel MHD v modro – bílé se stříbrným pruhem.

Trolejbus na historické jízdy

Nákup nových vozidel je financován z evropských dotacích v souhrnu 203 milionů korun. Rozdíl - 72 milionů - pokryje dopravní podnik úvěrem a svými úsporami. Část nákladů pokryje prodej starých trolejbusů, který bude proveden formou aukce. Jeden trolejbus, který je v relativně nejlepším stavu, dopravnímu podniku zůstane jako historické vozidlo, bude postupně opraven a využíván pro příležitostné „historické“ jízdy v rámci různých akcí.

1903bus5

1903bus4

1903bus3

1903bus2

 

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz