Pátek 25. květen 2018
Svátek má Viola

Jirkov - Město Jirkov je zase o něco blíž k vyhlášení ulic, kde se nebude vyplácet doplatek na bydlení. Městský úřad vydal 1. září vyhlášku, ve které oznamuje svůj návrh a nyní čeká na připomínky dotčených. 

Vyhlášené lokality se oficiálně nazývají „oblasti se zvýšeným výskytem sociálně vyloučených jevů“. V Jirkově by měly být dvě. Jedna zahrnuje část Nových Ervěnic vymezenou ulicemi Ervěnická, Nerudova, K. Čapka, B. Pacholíka, J.K.Tyla, K.H. Máchy, Šimkova, Fr. Schmieda, Osvobození a část ulice Chomutovská (čp. 1119 a 1120). Druhá obsahuje celou ulici Krušnohorská na horním sídlišti.

Obě oblasti patří mezi takzvaně sociálně vyloučené lokality a lidé je oprávněně vnímají jako problémové. Dokazují to zkušenosti sociálních pracovníků i policejní statistiky. V Jirkově je 153 rodin sledováno kvůli nedostatečné péči o děti, zanedbávání, záškoláctví, týrání či trestné činnosti mládeže. Z toho 72 jich žije ve zmíněných ulicích Nových Ervěnic a 35 v ulici Krušnohorská. Ze statistik kriminality zase vyplývá, že zhruba třetina trestných činů i přestupků spáchaných v celém Jirkově řešili policisté či strážníci právě v těchto oblastech.

Majitelé domů mohou podat námitku

Majitelé domů ve zmíněných ulicích mohou nyní do 45 dnů podávat proti návrhu námitky, s nimiž se pak městský úřad bude muset vypořádat. Připomínky mohou mít také další osoby, kterých se opatření dotkne. Ty však mají o něco nižší vážnost než námitky vlastníků.

Pokud žádné připomínky nepřijdou nebo až se s nimi úřad vypořádá, vydá novou vyhlášku, která už bude definitivním vyhlášením zmíněných oblastí. Podle zákona pak noví nájemníci v těchto lokalitách nebudou mít nárok na doplatek na bydlení, což je část sociálních dávek určených na bydlení.

Vedení Jirkova si od tohoto kroku slibuje, že pomůže alespoň částečně omezit obchod s chudobou a zneužívání dávek, které právě v těchto částech města bují nejvíc.

Přestat v některých lokalitách vyplácet doplatek na bydlení umožňuje obcím od letošního června novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. V Ústeckém kraji o stejném opatření uvažují také města Duchcov, Bílina, Litvínov, Most, Obrnice, Štětí, Ústí nad Labem, Varnsdorf či Žatec.

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací