Středa 28. září 2022
Svátek má Václav

Jirkov - Pětadvacet let služby u policie, vynikající znalost místního prostředí, rázný přístup. To je stručná vizitka Martina Řehůřka, kterého zastupitelé v Jirkově odsouhlasili za  budoucího ředitele městské policie. Ke strážníkům přechází od policie státní, doteď sloužil jako vedoucí obvodního oddělení právě v Jirkově. Zaměřit se chce hlavně na prevenci, jak prozradil ve své řeči před zastupiteli a v rozhovoru pro Jirkovské noviny. „Myslím, že je lepší problémům předcházet, než je následně řešit,“ říká.

Na jakou část prevence se chcete soustředit?
Budu upřednostňovat především přednášky na školách a školkách a práci s dalšími ohro- ženými skupinami, včetně seniorů. Rád bych také posílil dohled na rizikových místech, jako jsou třeba přechody před školami nebo oblasti ve vyloučených lokalitách. Rozšíření a modernizaci si zaslouží rovněž kamerový systém a pult centrální ochrany. Technologie v této oblasti jde kupředu a veřejnému pořádku ve městě to může hodně pomoci.

Zmínil jste, že represivní politiku dáváte na poslední místo. Ale tresty padat musí, ne?
To ano. Ale je třeba si uvědomit, že i kdybych vyhnal všech pětadvacet strážníků do ulic s tím, aby dávali pokuty za veškerá protiprávní jednání, situaci to nezlepší. A scestná je i myšlenka, že si na sebe ukládáním pokut vyděláme. Rozpočet na letošní rok pro jirkovskou městskou policii je zhruba čtrnáct milionů korun, což je asi čtyřicet tisíc na den. A to žádná městská policie nevybere. Nehledě na to, že pokuty zaplatí jen ti slušní, pracující lidé.

Martin Řehůřek na zasedání zastupitelstva. Velký problém v Jirkově je parkování. Jak chcete přistupovat ke špatně parkujícím autům?
Parkování není jen problém Jirkova. Je ale třeba si říci – chce zastupitelstvo, aby strážníci nekompromisně řešili veškerá špatně zaparkovaná vozidla? Když se rozhodnu dát pokutu jednomu řidiči, musím ji dát i tomu vedle, pokud stojí špatně. A je jedno, jestli je to ve dne, v noci, v sobotu, neděli… Určitě se špatné parkování musí řešit s ohledem třeba na průjezd hasičů či záchranky. Ale celý problém nevyřešíme tím, že budeme všechny řidiče trestat za to, že bydlí v ulici, kde není dost míst k zaparkování.

Takže pokuty ano, ale smysluplně?
Ano. A razím u nich heslo ´padni komu padni´. Strážník se nesmí bát uložit pokutu jen proto, že dotyčný je třeba zastupitel nebo manželka zastupitele… Pokud se rozhodne dát pokutu, tak si musí být jistý. V takových případech strážníka vždy podržím.

Ve své řeči jste zmínil také své požadavky na strážníky. A neznělo to, že byste jim chtěl něco odpouštět...
Budu po nich chtít především ochotu, aktivitu a iniciativu. Pokud někdo chce něco dělat, je ochoten to dělat a něco pro to dělá, tak bude mít i výsledky. Také po nich budu chtít rozhodnost a ráznost. Nesmí u případu váhat, co mají dělat a jak ho mají řešit. Musí se rozhodnout a stát si za tím.

Zajímavé bylo vaše prohlášení na zastupitelstvu, že strážník není jen strážník. Jak jste to myslel?
Těch dovedností, které by měl strážník ovládat, je daleko více. Musí být také trochu hasič, zámečník, lékař, veterinář, plavčík, popelář, psycholog… Vezměte si, že hodně lidí se na městskou policii obrací s tím, že si zabouchli dveře a nemají se jak dostat dovnitř.

Tak mají volat zámečníka, ne?
Dobře, ale oni zavolali nám. Samozřejmě, odkázat je na zámečníka je pro nás nejjednodušší. Ale když volají nám, proč bychom neměli být schopni jim pomoci? Já třeba umím otevřít zabouchnuté dveře i bez zámečníka…

Co ty ostatní profese?
Hlavně děti nám často volají, že se někde v trávníku válí injekční stříkačka. Není možné, aby jim strážník řekl, ať ji samy vezmou a hodí ji do popelnice. To samé lékař - často jsme první u případů, kde jsou zranění. Nemůžeme se základní první pomocí čekat na příjezd záchranky. Proč plavčík? Možná si pamatujete neštěstí staré možná třináct let, kdy se v přivaděči utopil jeden chlapec. Dalšího se ale podařilo zachránit. A to je přesně ono. Opět jsme často na místě dřív, než tam jsou ostatní složky záchranného integrovaného systému. A nemůžeme stát na břehu a koukat, jak se někdo topí...

Vypadá to, že budete náročný ředitel...
Náročný? Prostě budu po strážnících chtít, aby pracovali. Já znám jediné místo, kde člověk předstírá, že pracovat chce, ale z nějakých důvodů nemůže. A to je úřad práce. Tam stačí jednou za měsíc přijít a tvrdit, že pracovat chci, ale nemohu. A dostanu peníze. Takhle městská policie fungovat nemůže a také fungovat nebude.

(jd)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz