Středa 18. květen 2022
Svátek má Nataša

Chomutov - Během jarních měsíců přijímají pracovníci záchranné stanice pro handicapované živočichy v Podkrušnohorském zooparku často zcela zdravá mláďata ptáků a dravců a často řeší telefonáty nejistých zachránců. Většinou není třeba zachraňovat ptáčata, ani zdánlivě vypadlá z hnízda. Je totiž pravděpodobné, že se právě učí létat.

Například mláďata drozdů, sýkor, vrabců, kosů a ostatních pěvců neumějí po opuštění hnízda létat a trvá jim několik dní, než se to naučí. Z tohoto důvodu posedávají v keřích nebo na zemi a rodiče je tam pravidelně krmí. Ani mladé sovy a dravci neumějí zpočátku létat. Proto posedávají na větvích a pískáním se dožadují potravy od rodičů.

Pokud chcete opravdu pomoci, stačí se řídit jednoduchými pravidly. Pomoc potřebují zvířata zjevně zraněná, silně promoklá, napadaná psem či kočkou, zvířata s viditelným množstvím parazitů, například blech či vší, zvířata, v jejichž blízkosti jsou mrtví rodiče nebo sourozenci a zvířata v bezprostředním nebezpečí, například od jedoucích aut.

Podobná pravidla platí u všech zvířat, aktuálně mohou lidé v přírodě narazit na malé zajíce či srnce. Pokud se jim zdají opuštěná, v naprosté většině případů to tak není. Nejdůležitější je nezasahovat zbytečně do chodu přírody a používat zdravý rozum.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-chomutovsko.cz | Linelab.cz