Pátek 20. říjen 2017
Svátek má Vendelín
Archivováno

Chomutov - Některá okresní města v Ústeckém kraji jsou zadlužená. Zatímco například v Ústí nad Labem činí dluh města po přepočítání na jednoho obyvatele přes 14 tisíc korun, v Děčíně je to přes tři tisíce korun, Chomutovu se negativní číslo vyhýbá. Město je vlastně bez dluhů. Tímto verdiktem se v kraji mohou dále pyšnit jen Louny a Teplice. Hospodaření těchto měst navíc skončilo v plusu.

"Provozní přebytek za loňský rok činí v Chomutově přes osmaosmdesát milionů korun. Město ale velmi dobře hospodařilo i v předchozích třech letech," uvedl primátor Chomutova Jan Mareš s tím, že město má sice úvěr, ale celý ho zúročuje pomocí finančních nástrojů a vydělává tak na další rozvoj města.

Chomutov takto vysokého přebytku dosáhl hlavně výrazným šetřením, které však nebylo na úkor kvality života ve městě. Loni uspořilo téměř 28 procent ze schváleného rozpočtu. Zvýšily se také příjmy města, hlavně v oblasti plnění daňových příjmů a kapitálových příjmů z prodeje majetku. Provozní přebytek byl loni vyšší než například v Mostě nebo v Děčíně, od roku 2011 do roku 2015 převýšil provozní přebytek v Chomutově půl miliardy korun, což je pro představu polovina ročního rozpočtu města. "Velká část z přebytku bude tedy dále investována do rozvoje města," doplnil primátor.

Za uplynulé tři roky Chomutov proinvestoval nejvíce z okresních měst v kraji. Celkem to bylo 1,4 miliardy korun, a přesto se tím nezadlužil a dokázal na konci období mít přebytkový rozpočet. Peníze šly do revitalizace sídlišť, rekonstrukce sídlišť od Březenecké až po Písečnou, úspory energií v základních školách. Dále radnice vybudovala desítky parkovacích míst a mnoho dalšího. Chomutov tak patří mezi města, která v uplynulých čtyřech letech proinvestoval nejvíce. Za pozornost stojí také hodnota majetku města. Ta je v Chomutově ve výši 6,6 miliard korun, což je o 800 milionů více než v stotisícové Ústí.

Pro srovnání? Třeba Vary

S ohledem na počet obyvatel i způsob hospodaření je ze severních Čech s Chomutovem srovnatelné město Karlovy Vary. To loni investovalo do lepšího života svých obyvatel přes 440 milionů, část však byla hrazena z dotací. "Největší investice tvořilo zahájení dotovaných evropských projektů, které budou dokončeny v letošním roce, například stavba haly pro míčové sporty, Centrum zdraví a bezpečí, venkovní vyhřívaný bazén, revitalizace veřejných prostranství v části města Stará Role či zateplení a rekonstrukce školských budov, městských komunikací, chodníků, parkovišť, veřejných prostranství, městské zeleně, lázeňských kolonád a zřídel a podobně," vyjmenoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací