Čtvrtek 23. listopad 2017
Svátek má Klement
Archivováno

Ústecký kraj - Příslušníci celní správy Ústeckého kraje loni vybírali nejen clo, daně a ostatní poplatky, ale bojovali i proti daňovým únikům. Kontroly směřovali na přepravu a prodej zboží podléhající spotřební dani, tzn. minerální oleje, cigarety, tabák a lihoviny, a na odhalování nelegálních skladů či výroben.

Ilustrační foto: archiv Celní správa ČR
Během loňského roku odhalili celníci na severu Čech téměř 500 případů, kdy byl zákon o spotřebních daních porušen. Zajistili téměř dva miliony kusů cigaret, dva tisíce kilogramů tabáku a tabákových listů, 60 tisíc litrů minerálních olejů a tři tisíce litrů lihovin, čímž zabránili daňovému úniku v celkové výši bezmála 10 milionů korun.

Největší záchyt tabákových výrobků se celníkům podařil v listopadu, kdy na Mostecku objevili sklad s téměř 800 kg tabáku a baličku. Mobilní hlídky celníků loni zaznamenaly i zvýšený počet nelegálních přeprav topného oleje (tzv. červené nafty). Při silničních kontrolách odhalily 58 řidičů, kteří přepravovali ze sousedního Německa značné množství načervenalé kapaliny se zápachem motorové nafty, u dalších šesti osob objevili celníci značený minerální olej dokonce v běžných nádržích vozidel.

V rámci svěřených kompetencí prováděly hlídky celníků loni také kontroly zaměřené na ochranu majitelů práv duševního vlastnictví. Přestože příhraniční tržnice již ztratily svůj někdejší význam, potýkali se celníci s padělky především na nich. Celková hodnota zajištěného zboží vyčíslená v ceně originálních výrobků dosáhla částky převyšující 14 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadlo na CD a DVD nosiče (2132 ks), dále pak výrobky kožené galanterie, hodinky, kosmetiku, hračky apod. (1825 ks) a textilní výrobky (1507 ks). Prodejci využívali zejména formu skrytého prodeje padělků, kdy byl prověřený zákazník zaveden mimo provozovnu, nebo mu bylo konkrétní požadované zboží z úkrytu přineseno.

Celníci provedli v Ústeckém kraji také 73 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců. Ve 34 firmách či provozovnách kontroloři zjistili nedostatky. Celníci prověřili stovky pracujících cizinců, z nichž 24 cizinců ze zemí mimo EU vykonávalo pro zaměstnavatele pracovní činnost bez příslušného povolení. Jeden cizinec postrádal i povolení k pobytu. Mezi přistiženými cizinci byli nejčastěji občané z Vietnamu (23). U dalších 21 cizinců nebyla zaměstnavateli splněna informační povinnost vůči úřadům práce. Celníci kontroly cílili dle vlastních poznatků a zjištění do oblastí obchodu, služeb a gastronomie. Odhalené případy porušení právních předpisů předal celní úřad příslušným oblastním inspektorátům k zahájení správního řízení a uložení sankce.

Při silničních kontrolách se mobilní hlídky nezaměřují pouze na kontrolu přepravy nelegálního zboží. V rámci výkonu státního odborného dozoru v silniční dopravě provedli celníci 673 kontrol. V 66 případech řidiči nedodrželi mezinárodní dohodu AETR týkající se bezpečnostních přestávek a doby řízení. Odboru dopravy Ústeckého kraje bylo na kaucích odvedeno téměř 500 tisíc korun.

Jiří Nejedlý, mluvčí

Aktuálně

Sport

Co se chystá

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-chomutovsko.cz | Sushenka.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací